زنجیر

زنجیر

در گذشته زنجیر جایگزینی برای طناب بود و زنجیر های ظریف اغلب برای کارهای ساده مانند کشیدن آب از چاه ها و زنجیر های محکم تری برای کار هایی که نیاز به استحکام بیشتری داشت مانند لنگر کشتی استفاده می شد و کار زیادی نمی برد. زمانی که زنجیر راه خود را به تولید جواهرات باز کرد.

در ابتدا زنجیر به صورت دستی ساخته می شد اما امروزه بیشتر طرح های مدرن با دستگاه های مخصوص تولید می شود و استفاده از زنجیر در ساخت گردنبند و دستبند نیز فراوان بوده و طرفداران خود را دارد و با گذشت زمان زنجیره های مختلفی طراحی و ساخته و برای کار های مختلف ایجاد شده است.

آشنایی با انواع مدل های زنجیر طلا و دانستن نام آن ها در صنعت طلا و جواهر نه تنها اعتماد به نفس کسب و کار شما را افزایش می دهد بلکه باعث می شود با دانش کامل و دانش بیشتر وارد حرفه تجاری خود شوید. و در نهایت می توانید نشان دهید که چقدر در تجارت خود قدرتمند هستید.

در واقع زنجیر ها از نظر شکل و نوع بافت متفاوت هستند، آنچه در مورد انواع مدل های زنجیر طلا باید بدانید این است که هر کدام از مدل های زنجیر سبک و استایل و کاربرد خاص خود را دارند. برخی از زنجیر ها به خودی خود معنایی ندارند و استفاده از آن ها در کنار آویز معنا پیدا می کند، در حالی که برخی دیگر به تنهایی می توانند به عنوان یک گردنبند مستقل و زیبا استفاده شوند.

زنجیر طلا چیست

انواع زنجیر طلا

به طور کلی، زنجیر های  طلا را از لحاظ ساختاری به دو دسته  می توان تقسیم کرد :1-زنجیر طلای  توپر 2- زنجیر طلای توخالی.

1-زنجیر طلای  توپر

این زنجیر بسته به طلای به کار رفته در آن به سه روش ساخته می شود:

طلای خالص: این طلا دارای درجه خلوص متفاوتی است، اما فلز پایه آن طلا است. ارزش این طلا از هر طلای دیگری بیشتر است.

طلای نورد شده: این نوع طلا از اتصال قطعات طلا به یک فلز پایه (معمولا نقره) ساخته می شود. ارزش آن از طلای خالص کمتر و از آبکاری طلا بیشتر است.

آبکاری طلا: در این روش یک آلیاژ فلزی را در طلای مذاب آغشته می کنند تا پوششی از طلا روی آن ایجاد شود. قیمت آن نسبت به سایر طلا ها کمتر است و به مراقبت زیادی نیاز دارد زیرا روکش مستعد سایش، کدر شدن و زنگ زدگی است. بعد از مدتی زنجیر باید دوباره طلا کاری شود.

2- زنجیر طلای توخالی

زنجیره تو خالی مانند یک لوله است. فضای داخل خالی است. آن ها از این روش برای کاهش میزان طلای استفاده شده در زنجیر استفاده می کنند. زنجیر های توخالی ارزان تر، سبک تر و کم استحکام هستند. زنجیر توخالی به راحتی پاره می شود و با کوچکترین ضربه می تواند فرو رود. اگر شکسته شود، تعمیر آن بسیار دشوارتر از طلای تو پر است.

انواع زنجیر طلا در بازار:

انواع زنجیر در دنیای زیورآلات در سه گروه دسته بندی می شوند که در این مطلب شما را با انواع زنجیر طلا با نام آن ها در دنیای جواهرات و کاربرد آن ها آشنا می کنیم تا در انتخاب و خرید دقت لازم را داشته باشید. و فروش برای بهترین انتخاب و تاثیر از آن استفاده کنید

1-زنجیر های کلاسیک

زنجیر کلاسیک جزو سبک های استاندارد در طرح های زنجیر طلایی است به همین دلیل به آن ها زنجیر کلاسیک می گویند.5 مدل مختلف برای زنجیر کلاسیک وجود دارد که عبارتند از: زنجیر کابل، زنجیر رول، زنجیر دریایی یا ملوانی، زنجیر منحنی و زنجیر فیگور.انواع زنجیر کلاسیک را می توان با آویز یا بدون آویز استفاده کرد.

-زنجیر کابلی

زنجیر کابل یکی از رایج ترین و محبوب ترین انواع زنجیر کلاسیک است. این زنجیر از یک سری حلقه های بیضی شکل با طرح یکنواخت تشکیل شده است که این نوع زنجیر در ضخامت های مختلف موجود است و با وجود سادگی بسیار شیک و در نتیجه مناسب برای خانم ها و آقایان می باشد.

انواع زنجیر طلا در بازار

زنجیر رولو

سبک زنجیره ای رولو شبیه به زنجیره طناب است، اما به جای حلقه های بیضی، از حلقه های دایره ای به هم متصل شده است. زنجیر رولو با حلقه های کوچک برای خانم ها و با حلقه های بزرگتر برای آقایان مناسب است.

زنجیر فیگور

الگوی این نوع زنجیره به این صورت است که بعد از هر دو یا سه حلقه دایره ای یک حلقه بیضی شکل قرار می گیرد و به زنجیره کارتیه ترکیبی معروف است. این نوع زنجیر برای خانم ها و آقایان مناسب است و معمولا از آن برای ساخت گردنبند و دستبند استفاده می کنند.

زنجیر کورب:

زنجیر کورب دارای طراحی کلاسیک و جاودانه است. این یک زنجیره اصلی است که از پیوند هایی با اندازه یکسان و متصل به یکدیگر تشکیل شده است. حلقه های این زنجیره می تواند بیضی یا گرد باشد. این پیوند ها بلافاصله پس از قفل شدن با هم به نظر می رسند. این زنجیر در نگاه اول سنگین به نظر می رسد. در نهایت سایز بزرگ این نوع زنجیر باعث جذابیت آن ها برای آقایان می شود.

نوع نازک تری از زنجیر کورب نیز موجود است که خانم ها از آن استفاده می کنند زیرا ظریف تر است. حلقه این نوع زنجیر محکم و بادوام است، بنابراین نگهداری از آن آسان است. در نتیجه اگر زنجیره Corb پاره شود تعمیر آن نیز آسان است. زنجیر کورب را می توان به تنهایی یا با آویز استفاده کرد. همچنین این نوع زنجیر برای آویز های سنگین و بزرگ ایده آل است.

- معرفی زنجیر ماهی

زنجیر طلای ماهی از تعداد زیادی قطعات فلزی صاف و نازک ایجاد می شود. هر بخش از این زنجیره از وسط تا می شود تا یک الگوی ماهی ایجاد شود. در برخی از زنجیره ها، ممکن است برای دیدن طرح باید از نزدیک نگاه کنید.این زنجیر طلا درشت به نظر می رسد و انعطاف پذیری زیادی ندارد. این زنجیر ماهی ظاهری مدرن و زیبا دارد که برای استفاده در هر زمان ایده آل است. مردان و زنان می توانند از زنجیر ماهی استفاده کنند. این زنجیر برای پوشیدن به تنهایی عالی است، اما با یک آویز نیز ایده آل است.

در بیشتر مواقع این زنجیر دارای گیره خرچنگی است که دوام و استحکام آن را افزایش می دهد. زنجیر ماهی در عرض و طول های مختلف موجود است. زنجیر ماهی ظاهری براق دارد که آن را برای خانم ها و آقایان جذاب می کند. اگر این زنجیر پاره شود، تعمیر آن آسان نیست. این زنجیر همچنین می تواند پیچ ​​خورده و خم شود که بر ظاهر زنجیر تأثیر می گذارد.

زنجیر های مدرن

- زنجیره امگا شبیه به زنجیره ماهی است که دارای قطعات فلزی صاف و متصل است. این زنجیر اغلب به عنوان گردنبند استفاده می شود و بسیار شیک است. چوکر نوعی گردنبند است که به دور گردن بسته می شود. زنجیره های امگا معمولاً در طول های 16 و 20 اینچ یافت می شوند.

بیشتر اوقات خانم ها از زنجیره های امگا استفاده می کنند. این نوع زنجیر ها معمولا به تنهایی پوشیده می شوند، اما می توان آنها را با آویز نیز پوشید. این آویز ها باید کشویی باشند تا بتوانند آزادانه روی طرح خاص زنجیره امگا حرکت کنند. زنجیر امگا می تواند پیچ ​​خورده و خم شود، اما بادوام ترین آن ها در صورت پیچ خوردن آسیب می بینند. با این زنجیر نمی توانید بخوابید چون پیچ می خورد. اگر زنجیره امگا آسیب دیده باشد، قابل ترمیم است. امکان تعمیر زنجیر به میزان قابل توجه آسیب آن بستگی دارد. باید مراقب این نوع گردنبند های زنجیره ای باشید.

معرفی زنجیر طلای بیزانس

زنجیر طلای  بیزانس یک زنجیره پیچیده است. این زنجیر طلا یکی از پیچیده ترین زنجیره هایی است که می توانید پیدا کنید. زنجیره بیزانس دارای پیوند های بیضی یا دایره ای است که در طرحی چند بعدی در هم تنیده شده اند. همچنین زنجیره بیزانسی بافت زیادی دارد و پیوند های آن از چپ به راست متناوب است. در این زنجیره یک حلقه از زنجیره از چهار حلقه دیگر عبور می کند. الگوی زنجیره بیزانسی متمایز است و شبیه هیچ زنجیره دیگری نیست.

این نوع زنجیر طلا  یک زنجیر محکم و بادوام است. استفاده از این زنجیر با آویز ظاهر زیبایی ندارد و بهتر است از آن به تنهایی استفاده کنید. اگر این زنجیره پاره شود، نمی توانید آن را تعمیر کنید. باید این زنجیر را برای تعمیر به جواهر فروش ببرید. اگر به دنبال چیز جدیدی برای ست جواهرات خود هستید، این زنجیر بهترین انتخاب برای شماست.

معرفی زنجیر طلای بیزانس

-زنجیر یا لنگر کشتی

این زنجیر که نوعی زنجیر طلا برای مردان یا زنان است، از دریا، کشتی ها و کسانی که در دریا زندگی و کار می کردند الهام گرفته شده است. حلقه های یک لنگر یا زنجیره دریایی شبیه به زنجیر متصل به لنگر کشتی است. اگر عاشق دریا یا ساحل هستید، این زنجیر می تواند زنجیره ای مناسب و محبوب برای شما باشد. این زنجیر دارای بیضی هایی است که توسط میله ای که از وسط هر بیضی می گذرد به هم متصل شده و حلقه ای محکم است که در اندازه های مختلف در بازار موجود است.

هرچه زنجیر طلای دریایی ضخیم‌ تر باشد، محبوبیت آن در بین مردان بیشتر است، در حالی که مدل‌ های نازک‌ تر و شیک‌ تر در بین خانم‌ ها محبوبیت بیشتری دارند. زنجیر های لنگر قدیمی معمولاً مستقیم بودند، اما زنجیر های لنگر جدیدتر ضخامت، قطر و حجم بیشتری نسبت به زنجیر های قدیمی دارند. مدل دریا یا گردنبند لنگر یک زنجیر عالی و زیبا است که به تنهایی و بدون آویز بسیار زیباست و طرفداران بی شماری دارد. یکی از بهترین ویژگی های زنجیر قایق این است که در صورت پاره شدن به راحتی قابل تعمیر است.

زنجیر طلای طنابی

زنجیر طلای  طنابی یکی از رایج ترین انواع زنجیر و گردنبند در سراسر جهان است. زنجیر طلای طناب دارای قطعات فلزی یا حلقه هایی است که به دور یکدیگر پیچیده شده و شبیه طناب هستند. شکل ظاهری زنجیر طناب شبیه نخ‌ هایی است که به هم بافته شده ‌اند و نحوه پیچش فلز نور را منعکس می‌ کند و براق به نظر می ‌رسد. زنجیر های طلای  طناب بسیار بادوام و مستحکم هستند و حتی اگر ظریف ترین نوع را انتخاب کنید تا مدت زیادی به شما خدمت خواهند کرد.

زنجیر طلای طنابی هم به تنهایی و هم با آویز زیبا به نظر می رسد. این نوع زنجیر برای استفاده به عنوان بخشی از جواهرات شما مناسب است و اگرچه بعید است که این نوع زنجیره طناب پاره شود، اما ممکن است این اتفاق بیفتد. وقتی زنجیر طناب شما پاره می شود، خودتان قادر به تعمیر آن نیستید و تعمیر آن بسیار سخت است و باید آن را به تعمیرگاه طلا و جواهر ببرید.

زنجیر  طلای گوچی

درست است که برند گوچی زیورآلات هم می سازد، اما این نوع زنجیر طلا  برخلاف اسم، تولید شرکت گوچی نیست. زنجیر گوچی شباهت زیادی به زنجیر لنگر دارد با این تفاوت که حلقه های زنجیر گوچی بر خلاف لنگر ها گرد هستند نه بیضی. در زنجیر طلای گوچی، هر حلقه دارای یک سوراخ گرد در دو طرف با میله ای در وسط است و هر حلقه بدون سیم یا پین فلزی به دیگری متصل می شود. زنجیر گوچی در بین مردم بسیار محبوب است و می ‌توان آن را به تنهایی یا با آویز پوشید، اگرچه آویز های نازک ‌تر زیباتر به نظر می‌ رسند.

کلام آخر:

در این مقاله ما ابتدا در مورد زنجیر طلا و ویژگی های آن صحبت کردیم. سپس به معرفی انواع زنجیر های طلای موجود در بازار و ویژگی های منحصر ب فرد هر کدام به صورت جداگانه پرداختیم. ضخامت زنجیر باید متناسب با کاربرد آن باشد. اگر می خواهید یک زنجیر آویز داشته باشید، باید اندازه و وزن آویز را در نظر بگیرید. اگر آویز سنگین است، زنجیر باید به اندازه ای ضخیم باشد که بتواند وزن را تحمل کند.

اگر مو های بلندی دارید بهتر است زنجیر نازک انتخاب نکنید چون به راحتی گره می خورد و موهایتان روی آن گیر می کند. مردانی که زنجیر می اندازند معمولا ضخامت آن را با توجه به شخصیت خود انتخاب می کنند. مردانی که صریح و پر سر و صدا هستند اغلب زنجیر ضخیم را دوست دارند، اما اکثر مردان ساکت و ساکت مدل های نازک تری را هنگام خرید زنجیر طلا ترجیح می دهند.

ثبت نظرات
*