بهترین سنگ انگشتر برای خانم ها

بهترین سنگ انگشتر برای خانم ها

زمانی که به جواهر فروشی و حتی به مغازه ی بدلیجات سر می زنیم در آنجا با انواع انگشتر، گوشواره و گردنبند مواجه می شویم که وسط آنها سنگ هایی به رنگ قرمز، آبی، سبز و مشکی استفاده شده است، خیلی از ما انسان ها به ویژه بانوان علاقه ی خاصی به زیورآلات مخصوصا انگشتر داریم که در آنها سنگ های قیمتی و با ارزش به کار رفته است، از جمله ی این سنگ ها می توان به الماس، یاقوت، برلیان و ... اشاره کرد.

شاید برایتان جالب باشد بدانید این سنگ های باارزش در کدام کشور ها به وفور وجود دارد و سنگی که در زیورآلات شما به کار رفته اصل هست یا خیر؟ بهترین نوع سنگ کدام است و چه سنگی برای زیورآلات بانوان مناسب است؟ برای یافتن جواب سوالات خود با ما همراه باشید.

بهترین سنگ‌ها متعلق به کدام کشورهاست؟

هر کدام از سنگ ها فرمول شیمیایی و ساختار کریستالی خاص خود را دارند که در شرایط دمایی و فشاری در عمق خاصی از زمین شکل می‌گیرند. این شرایط ممکن است برای یک سنگ ایجاد شود و برای سنگ دیگری فراهم نشود، لذا هر معدن و هر لایه‌ای از زمین خاستگاه سنگ خاصی می باشد، البته سنگ‌هایی مثل کوارتز در بیشتر کشورها یافت می‌شود، ولی برخی سنگ‌ها مختص مناطقی خاص هستند مثلا فیروزه که مختص ایران است یا  همانطور که می دانید الماس آفریقا در دنیا معروف است. از این گذشته کشورهای سیرالئون، کنیا، آفریقای جنوبی، افغانستان و برزیل هم معادن خوبی دارند.

فیروزه یا سنگ ترکی

ایرانیان این سنگ را «پیروزه» به معنای پیروزی می نامیدند، سپس اعراب این واژه را معرب کرده و «فیروزه» خوانده اند. در زبان انگلیسی این واژه به معنی سنگ ترکی (برگرفته از واژه فرانسوی Pierre Turquise) می باشد و آن برگرفته از این واقعیت تاریخی است که در زمان گذشته ایران و سایر ملل شرق میانه از طریق راه ترکیه، این سنگ را به اروپا صادر می کردند و تصور همگان این بود که این سنگ در ترکیه استخراج می شود. این درحالی بود که در ترکیه به آن «فیروز fayruz» گفته می شد و استخراج مرغوب ترین نوع آن در ایران، آن هم در یکی از اولین معادن بزرگ سنگ فیروزه دنیا در نیشابور قدمتی سه هزار ساله داشت. این سنگ در قرن چهاردهم به عنوان سنگ زینتی با ارزش در اروپا به شمار می رفت. پس از زوال قدرت کلیسای کاتولیک رم به مردم اجازه داده شد تا از آن در ساخت جواهرات استفاده کنند.

فیروزه یا سنگ ترکی

خواص درمانی سنگ فیروزه

خواص درمانی سنگ فیروزه بسیار زیاد است که در ادامه ما برای شما 9 مورد از خواص درمانی سنگ فیروزه را بیان کرده ایم:

  • توانایی و استحکام افکار مثبت
  • سعه صدر(گشایش سینه)
  • تقویت چشم
  • شادابی روح
  • تسهیل امور
  • آرامش دادن
  • تقویت قلب
  • حساسیت
  • محافظت

فیروزه سنگ مخصوص کشور ایران :

فیروزه سنگ  مخصوص کشور ایران است و شهرت جهانی دارد ولی در بازار کشورمان این فیروزه ی چینی است که بازار را به خود اختصاص داده است و این امر جای تاسف دارد. در کشور ما به جز افرادی که به شیوه‌های سنتی کار می‌کنند کار علمی انجام نشده. و این امر سبب شده تا رقبا در این زمینه کار کنند و این کار را هم شروع کرده‌اند. متاسفانه هنوز استخراج بسیاری از معادن ما با حالت‌های انفجاری است یعنی سنگ با انفجار خارج می‌شود، بنابراین بخش عظیمی از سنگ از بین می‌رود.

از طرف دیگر طراحی با کیفیتی نیز وجود ندارد و سنگ فیروزه برای تراش به کشورهای دیگر صادر می شود و دوباره سنگی که بومی کشورمان است با چند برابر قیمت به خودمان فروخته می شود. چینی‌ها تمام سنگ‌ها را به صورت مصنوعی ساخته‌اند و در بازار به فروش می‌رسانند، نیشابور مستعد فیروزه است، ولی الان در کرمان هم  معدن فیروزه کشف شده و به بازار عرضه می شود. روش‌های سنتی ما جوابگوی دنیای مدرن نیست. به نسل جدید نگاه کنید.

امروز کمتر دختر جوانی النگو به دست می‌کند و این نشان می‌دهد النگو در حال حذف شدن است و می‌بینیم که دختران جوانمان ترجیح می‌دهند جواهراتی را که سنگ دارد، بخرند. و جالب است بدانید بهترین طراحان از کشور ایتالیا و ترکیه هستند و همانطور که در بسیاری موارد نام کالای خارجی مشتریان زیادی به سمت خود سوق می دهد در طلافروشی ها نیز خارجی بودن جنس یا طراح آن توجه مشتری را بیشتر به خود جلب می کند باید به این مسائل در دنیای جدید توجه کنیم.

انواع مختلف نگین برای انگشتر :

انواع زیادی نگین برای انگشتر همانند یاقوت، الماس، عقیق،زمرد، برلیان و دُرنجفی وجود دارد در بازار سنگ‌هایی مثل فیروزه و عقیق یا سنگ‌هایی از خانواده سنگ بریل مثل بریل قرمز را نیمه‌قیمتی می‌دانند، اما باید گفت این سنگ‌ها بسیار قیمتی هستند، انواع این سنگ ها برای انگشتری بانوان و آقایان به کار گرفته می شود و بسته به علاقه ی ما می توانیم انگشتری با سنگ مناسب با سلیقه ی خود را انتخاب نماییم.

خواص سنگ های انگشتری از نظر اسلام :

در توصیه های اسلامی سنگ های قیمتی که روی انگشتری نصب می شوند مانند فیروزه و در نجف و... جایگاه ویژه ای دارند و به استفاده از آنها به ویژه هنگام نماز خواندن بسیار توصیه شده است. در فرهنگ ما انگشترهایی که پیشینه مذهبی دارند جایگاه خاصی دارند و احدایث زیادی درباره ی خواص سنگ و انگشترهای عقیق و فیروزه و... وجود دارد در ادامه به خواص این سنگ ها بر روی انگشتر خواهیم پرداخت:

اهمیّت عقیق و فیروزه :

یكى از بزرگان شیعه به نام ابومحمّد، قاسم مدائنى ذکر کرده روزى خادم حضرت ابوالحسن، امام هادى علیه السلام به نامصافى ، براى من حكایت كرد :در یكى از روزها خواستم به زیارت قبر امام علىّ بن موسى الرّضا صلوات الله علیهما شرفیاب شوم ، نزد مولایم امام هادى علیه السلام رفتم و از آن حضرت اجازه گرفتم.

امام علیه السلام ضمن دادن اجازه ، فرمود: سعى كن انگشتر عقیق زرد رنگ همراه داشته باشى كه بر یك طرف آن ( ماشاء الله، لا قوّة إ لاّ بالله، استغفر الله ) و بر طرف دیگرش (محمّد، علىّ) نوشته شده باشد، تا از هر حادثه اى در امان باشی.

خواص سنگهای انگشتری فیروزه:

پیامبر (ص):خداوند عالمیان می فرماید که من شرم دارم از دستی که بسوی من بلند شود به دعا و در آن انگشتر فیروزه باشد آن را ناامید برگردانم .

الف) فقر را دور می گرداند و سبب بی نیازی افراد می شود.

ب) برای فرزند آوری مؤثر است.

ج) در استجابت دعا تاثیر گذار است.

د) سبب فتح و پیروزی می شود.

هـ) دردها را از دیدگان دورمی کند.

و) گشایش دهنده سینه است.

ز) سبب زیاد شدن قوت دل می شود.

ح) حاجات را برآورده می سازد.

-خواص سنگهای انگشتری فیروزه:

سنگ عقیق چیست؟

سنگ عقیق (Agate) یا آگات یکی از سنگ‌های نیمه‌ قیمتی ارزشمند است که از خانواده کوارتز برخواسته است. این سنگ از جمله کانی‌هایی است که از چندین عنصر شیمیایی تشکیل شده است که به انواع مختلفی مانند سنگ عقیق قرمز، سبز و غیره تقسیم میشود. مهم‌‌ترین ترکیب شیمیایی عقیق سیلیس است، اما برخی اوقات عناصری از جمله آلومینیوم، منیزیم، کلسیم، و… نیز در کنار آن قرار می‌گیرند. از جمله ویژگی‌های مهم عقیق می‌توان به ریزدانه بودن و روشنی رنگ آن اشاره داشت. البته این سنگ انواع بسیار گوناگونی دارد که هر یک در رنگ‌های مختلفی یافت می‌شوند. انواع بافت‌های نگین عقیق نیمه‌مات، شفاف و دارای جلای شیشه‌ای است. این سنگ از سال‌های بسیار دور توسط مصریان باستان برای ساخت انواع وسایل و لوازم تزئینی و زیورالات از جمله ظروف، انگشتر، و مهره مورد استفاده قرار می‌گرفت. عقیق از گذشته‌های بسیار دور به دلیل زیبایی و البته خواص بی‌نظیر خود مورد توجه قرار گرفته است.

خواص سنگهای انگشتری عقیق:

حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) فرمودند:(یا علی) همانا عقیق اولین کوهی است که به ربوبیت خدای متعال و نبوت من و وصی بودن تو و امامت فرزندانت و اختصاص داشتن بهشت به پیروان تو و اختصاص آتش به دشمنان تو شهادت داده است.

آداب انگشتر عقیق در روایت اسلامی:

1) در سفرها بلایا را از فرد دور می کند و او را از بدی ها حفظ می کند.

2) سبب خیر و نیکی می گردد.

3) موجب رفع غم و غصه می شود.

4) باعث از بین رفتن فقر و گشایش رزق و روزی می شود.

5) سبب اجابت زود هنگام دعا و برآورده شدن هر خواسته ای از خدا می شود.

سنگ عقیق چیست؟

خواص سنگهای انگشتری دُرنجف:

امام صادق (ع) فرمودند: بدرستی که هر که در نجف را دست کند به هر نظر کردنی به آن خداوند زیارتی یا حجی یا عمره ای در نامه عمل او بنویسد که ثوابش ثواب پیامبران و صالحان باشد و اگر خدا رحم نمی کرد بر شیعیان ما هر آیینه هر نگین از آن به قیمت بسیار می رسید.

آداب انگشتر دُرنجف در روایت اسلامی:

1) آرامش بخش می باشد.

2) انرژی معنوی را تقویت می کند.

3) سبب دور شدن نیروهای منفی شود.

از خواص سنگهای یاقوت در انگشتر زنان و مردان :

در روایتی از امام رضا و پیامبر علیهما السلام آمده است که انگشتر یاقوت را در دست کنید که فقر را بر طرف می کند .

رسول خدا (صلی الله علیه و آله) خطاب به امام حسین (علیه السلام) فرمودند: فرزندم، انگشتر یاقوت و عقیق به دست کن که فرخنده و مبارک است و هرگاه کسی به آنها نگاه کند نور صورتش زیاد می شود و یک رکعت نماز با آن دو، برابر با هفتاد رکعت نماز بدون آنهاست.

آداب انگشتر یاقوت در روایت اسلامی:

1) فقر را از بین می برد.

2) صاحب آن نجابت و بزرگی پیدا می کند.

3) پریشانی را از بین می برد.

سنگهای انگشتری زمرد

تاریخچه سنگ زمرد چیست؟

از میان سنگهای قیمتی بریل، سنگ زمرد از پیشینه تاریخی بالایی برخوردار است؛ شواهد فروش آن در بازارهای بابل در چهار هزار سال پیش از میلاد وجود دارد. این گوهرسنگ در طول بیش از شش هزار سال در اغلب فرهنگ های دنیا نظر یونان باستان و ایران منبع جاذبه و احترام بوده است. این سنگ به دلیل زیبایی و قدرت معنوی در بین همه ادیان اصلی مقدس شمرده می شد رنگ سبز رنگی مقدس در فرهنگها و مذاهب مختلف نظیر اسلام بوده و حتی کلیسای کاتولیک نیز از آن به عنوان والاترین رنگ مذهبی یاد کرده است. از خواص زمرد از نظر فیزیکی نیز استفاده می شد و به سنگ مطالعه مشهور بود زیرا در گذشته قبل از اینکه عدسی و عینک بزرگنمایی کشف شود از نوع شفاف این گوهر برای مطالعه و دیدن اشیا کوچک استفاده می کردند. آزتک ها و اینکاها (قبیله هایی در آمریکای جنوبی) آن را می پرستیدند و حتی از خواص سنگ زمرد از نظر دارویی بهره می بردند.

سنگهای انگشتری زمرد :

ارزنده ترین سنگ قیمتی بعد از الماس، زمرد است که خواص عمده آن عبارتند از :

1) فردی که آن را بدست نماید سحرو جادو در او اثر نمی کند.

2) بی نیاز است و فقیر نمی شود.

3) انگشترزمرد چشم زخم و سحر و جادو را باطل می کند و موجب نشاط انسان می شود.

4) سبب آسانی کارها می شود.

5) فقر را به توانگری تبدیل می کند.

از امام رضا (علیه السلام) درباره نگینی که از سنگ زمرد ساخته می شود، پرسیدند؟امام فرمود:اشکالی ندارد اما به هنگام طهارت گرفتن (استنجار) آن را از دست درآورند.

باطل کردن چشم زخم از خاصیت سنگهای انگشتری زمرد

خواص سنگهای انگشتری شرف شمس :

انگشتر شرف الشمس از معروفترین انگشترهاست که در روز و ساعت مخصوص یعنی 19 فروردین هر ساله تهیه می گردد و با آداب و تشریفات خاصی همراه است . این انگشتر بر وسعت رزق و مال و کسب و محبت و عقدالسان و رفع سردرد تاثیر گذاراست .

امروزه افرادی که از این انگشتر استفاده می کنند آن را موجب موفقیت در امورات زندگی خصوصا رونق کسب و کار خود می دانند و برخی برای درمان بیماری هایی مانند صرع و سردردهای میگرنی شدید از آن استفاده می نمایند.باطل کردن چشم زخم از خاصیت سنگهای انگشتری زمرد می باشد.

خواص سنگهای انگشتری شرف شمس :

خواص سنگهای انگشتری حدید :

حدید صینی یا آهن چینی به رنگ مشکی و یا قهوه ای تیره است که ذکر مخصوصی بر روی و پشت دور نگین آن نوشته شده است که باعث قدرت و قوت این انگشترمی شود بسیاری ازمردم در ایام گرفتاری استفاده از آن را توصیه می کنند.در مناقب آمده است که یکی از انگشترهای حضرت علی (ع) انگشتر حدید چینی بوده که برای قوتش دست می کرده است.حدیدچینی سبب از بین رفتن دشمنی بین جن و انس می شود و هنگام رویایی با اهل شر، آن ها را خاموش می کند.

چه سنگ‌هایی در بین بانوان ایرانی پرطرفدارتر است؟

از زمان های گذشته تا به امروز علاقه به سنگ‌ها و گوهرهای گرانبها در میان بانوان و دختران طرفداران زیادی داشته ‌ است، کدام زن است که با شنیدن نام برلیان، زمرد و یاقوت و الماس به وجد نیاید و خوشحال نشوددر سال‌های اخیر با توجه به ترجمه‌هایی که از کتاب‌ها و مجلات خارجی شده، گرایش به سنگ‌های خاصی مثل سنگ‌های ماه تولد که سنگ‌هایی از خانواده کوارتز، بریت و... هستند و خیلی هم گران‌قیمت نیستند بین دختران جوان زیادتر شده است.

ولی بانوانی که در میانه ی راه هستند و سنشان بیشتر از دختران جوان است به سنگ های با ارزشی همچون آلماس و یاقوت توجه بیشتری دارند و  انگشترانی خریداری می کنند که این سنگ ها در وسط آن به کار گرفته شده باشد و شما کمتر بانوی می بینید که انگشتر به دست داشته باشد و از سنگ های گرانبها در آن  استفاده نشده باشد.

بیشتر مردم تنها چهار سنگ را می‌شناسند؛ عقیق و فیروزه، زمرد و الماس. تقریبا 95 درصد بازار سنگ ایران را این چهار سنگ به خودشان اختصاص داده‌ است. مثلا یک خانم ایرانی ترجیح می‌دهد انگشتری زیبا از یاقوت داشته باشد تا یک انگشتر با همان رنگ از سنگ «اسپیلکنت» که همان زیبایی را دارد، ولی از نظر قیمت پایین‌تر است. در صورتی که در خارج از کشور مردم انواع و اقسام جواهرات را با انواع و اقسام سنگ‌ها می‌خرند.

تشخیص دادن برلیان و سایر سنگ‌های قیمتی بحثی علمی و حرفه‌ای است و اتفاق می افتد کسانی که سال‌ها در این حوزه کار کرده‌اند نیز در تشخیص آن دچار اشتباه می‌شوند. در کنار بعضی از بازاری‌های دلسوز که امانتدارانه جواهر را به مردم می‌فروشند، بعضی از افراد سودجو نیز از فرصت استفاده می‌کنند و سنگ‌ها را به اسم زمرد و الماس و یاقوت به مشتریان می‌فروشند، البته باید گفت در بسیاری از مواقع خود فروشنده هم چون سنگ را نمی‌شناسد بدون اطلاع از اصل و تقلبی بودن آن را به مشتری می‌فروشد، اما فروشنده باید در ازای پولی که می‌گیرد همان سنگ را تحویل دهد.

چه سنگ‌هایی در بین بانوان ایرانی پرطرفدارتر است

درباره سنگ های زینتی و خواص آن ها چه می دانید؟


اگرچه علم بشر هنوز به جایی نرسیده که بتواند همه این خواص را کشف و توجیه کند، اما گاهی حتی برخی از آنها تأیید نشده است، اما در این مورد نیز می توان با مراجعه به احادیثی که به دست ما رسیده است، مطمئن شویم تعداد زیادی از گوهر‌های اطرافمان، تاثیراتی دارند که ما کمتر از آنها آگاهیم.

برخی از افراد منکر این خواص در سنگ ها و نگین های زینتی هستند. اما متخصصان این حوزه با چند مثال ساده از جمله وجود مغناطیس در سنگ (مغناطیس)، انرژی رادیواکتیو و حتی لیزری که از مواد معدنی به دست می آید پاسخ این افراد را می دهند و خواص عجیب برخی از سنگ ها را ثابت می کنند.

مصداق بارز این توصیه ها روایتی است که می فرماید: «حضرت علی (علیه السلام) همیشه چهار انگشتر می کرد: یک انگشتر یاقوت برای عزت و زینت خود، یک انگشتر فیروزه برای پیروزی و یاری خود، یک انگشتر حدید صینی برای قوتش و عقیق برای حرز و دفع دشمنان و بلاها».

در این مقاله به سراغ هشت گوهر برگزیده ای رفته ایم که در آیات و روایات به آن اشاره شده و خواص و آثار آنها را بررسی کرده ایم. به دلیل شباهت خواص نگین یمانی با عقیق و زمرد با زمرد از ذکر ویژگی های این دو سنگ صرف نظر کردیم. گفتنی است مطالب این فایل برگرفته از کتاب «گوهرهای برگزیده» نوشته دکتر «مهدی دانش» و به همت دکتر «داوود ناصح» دکتری گوهر درمانی می باشد. (گوهر درمانی) جمع آوری شده است.

عقیق که غم و شادی را برطرف می کند

از خانواده کوارتز است که لایه لایه است و هر لایه نرم یا سخت است. عقیق در یمن، هند، ایران و چین در رنگ های مختلف موجود است اما بهترین و توصیه شده ترین آن عقیق یمنی در منطقه جنوبی شهر صنعا است. در روایات، بیشترین تاکید بر استفاده از عقیق است.

نقل شده است که روزی جبرئیل بر پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله نازل شد و گفت: ای رسول خدا... پروردگارم بر تو درود می فرستد و می فرماید: انگشتر خود را به دست راستت بگذار و نگینی بر آن بگذار. و به پسر عمویت علی نیز بگو، انگشتر خود را در دست راست او بگذارد و عقیق را به عنوان نگین بر آن بگذارد، انگشتری که حضرت علی (ع) هنگام نماز به فقیری داد، عقیق سرخ یمانی بود.

برخی خواص و فواید: افزایش قدرت، رفع بد خوابی، دفع انرژی منفی، ایمنی از عوامل ترسناک، رفع غم و شادی، جلوگیری از خونریزی شدید، بالا بردن روحیه و افزایش شادابی و آرامش.

نکات حفاظتی: عقیق سنگی نسبتاً سخت است، اما باید از آن در برابر ضربات فیزیکی و سایش محافظت شود. برای تخلیه و پاکسازی از امواج منفی می توان هفته ای یک بار در آب جاری شسته و برای شارژ در معرض نور خورشید قرار گرفت.


فیروزه برای طراوت روح


به "پیروزی" ترجمه شده است. بهترین فیروزه دنیا متعلق به نیشابور ایران است. بهترین رنگ فیروزه ای آبی آسمانی است و در رنگ هایی مانند آبی، آبی و سبز یافت می شود. طبیعت فیروزه سرد و خشک است. فیروزه در دو نوع صاف (عجمی) و رگه دار (شجری) موجود است. از امام هادی (علیه السلام) نقل شده است که برای بچه دار شدن انسان فرمود: انگشتری را که نگینش فیروزه است بردار و آیه «رب لا تذرنی فردا و انت خیر الوارثین» را». (مسند امام رضا(ع))

برای خرید طلا قسطی آنلاین به سایت کافه طلا مراجعه کنید.

ثبت نظرات
*