09125706800

جستجو
فارسی
دسته بندی ها
  منو بسته
  Back to all

  بهترین سنگ انگشتر برای خانم ها

  بهترین سنگ انگشتر برای خانم ها

  زمانی که به جواهر فروشی و حتی به مغازه ی بدلیجات سر می زنیم در آنجا با انواع انگشتر، گوشواره و گردنبند مواجه می شویم که وسط آنها سنگ هایی به رنگ قرمز، آبی، سبز و مشکی استفاده شده است، خیلی از ما انسان ها به ویژه بانوان علاقه ی خاصی به زیورآلات مخصوصا انگشتر داریم که در آنها سنگ های قیمتی و با ارزش به کار رفته است، از جمله ی این سنگ ها می توان به الماس، یاقوت، برلیان و ... اشاره کرد.

  شاید برایتان جالب باشد بدانید این سنگ های باارزش در کدام کشور ها به وفور وجود دارد و سنگی که در زیورآلات شما به کار رفته اصل هست یا خیر؟ بهترین نوع سنگ کدام است و چه سنگی برای زیورآلات بانوان مناسب است؟ برای یافتن جواب سوالات خود با ما همراه باشید.

  بهترین سنگ‌ها متعلق به کدام کشورهاست؟

  هر کدام از سنگ ها فرمول شیمیایی و ساختار کریستالی خاص خود را دارند که در شرایط دمایی و فشاری در عمق خاصی از زمین شکل می‌گیرند. این شرایط ممکن است برای یک سنگ ایجاد شود و برای سنگ دیگری فراهم نشود، لذا هر معدن و هر لایه‌ای از زمین خاستگاه سنگ خاصی می باشد، البته سنگ‌هایی مثل کوارتز در بیشتر کشورها یافت می‌شود، ولی برخی سنگ‌ها مختص مناطقی خاص هستند مثلا فیروزه که مختص ایران است یا  همانطور که می دانید الماس آفریقا در دنیا معروف است. از این گذشته کشورهای سیرالئون، کنیا، آفریقای جنوبی، افغانستان و برزیل هم معادن خوبی دارند.

  فیروزه سنگ  مخصوص کشور ایران :

  فیروزه سنگ  مخصوص کشور ایران است و شهرت جهانی دارد ولی در بازار کشورمان این فیروزه ی چینی است که بازار را به خود اختصاص داده است و این امر جای تاسف دارد. در کشور ما به جز افرادی که به شیوه‌های سنتی کار می‌کنند کار علمی انجام نشده. و این امر سبب شده تا رقبا در این زمینه کار کنند و این کار را هم شروع کرده‌اند. متاسفانه هنوز استخراج بسیاری از معادن ما با حالت‌های انفجاری است یعنی سنگ با انفجار خارج می‌شود، بنابراین بخش عظیمی از سنگ از بین می‌رود.

  از طرف دیگر طراحی با کیفیتی نیز وجود ندارد و سنگ فیروزه برای تراش به کشورهای دیگر صادر می شود و دوباره سنگی که بومی کشورمان است با چند برابر قیمت به خودمان فروخته می شود. چینی‌ها تمام سنگ‌ها را به صورت مصنوعی ساخته‌اند و در بازار به فروش می‌رسانند، نیشابور مستعد فیروزه است، ولی الان در کرمان هم  معدن فیروزه کشف شده و به بازار عرضه می شود. روش‌های سنتی ما جوابگوی دنیای مدرن نیست. به نسل جدید نگاه کنید.

  امروز کمتر دختر جوانی النگو به دست می‌کند و این نشان می‌دهد النگو در حال حذف شدن است و می‌بینیم که دختران جوانمان ترجیح می‌دهند جواهراتی را که سنگ دارد، بخرند. و جالب است بدانید بهترین طراحان از کشور ایتالیا و ترکیه هستند و همانطور که در بسیاری موارد نام کالای خارجی مشتریان زیادی به سمت خود سوق می دهد در طلافروشی ها نیز خارجی بودن جنس یا طراح آن توجه مشتری را بیشتر به خود جلب می کند باید به این مسائل در دنیای جدید توجه کنیم.

  انواع مختلف نگین برای انگشتر :

  انواع زیادی نگین برای انگشتر همانند یاقوت، الماس، عقیق،زمرد، برلیان و دُرنجفی وجود دارد در بازار سنگ‌هایی مثل فیروزه و عقیق یا سنگ‌هایی از خانواده سنگ بریل مثل بریل قرمز را نیمه‌قیمتی می‌دانند، اما باید گفت این سنگ‌ها بسیار قیمتی هستند، انواع این سنگ ها برای انگشتری بانوان و آقایان به کار گرفته می شود و بسته به علاقه ی ما می توانیم انگشتری با سنگ مناسب با سلیقه ی خود را انتخاب نماییم.

  خواص سنگ های انگشتری از نظر اسلام :

  در توصیه های اسلامی سنگ های قیمتی که روی انگشتری نصب می شوند مانند فیروزه و در نجف و... جایگاه ویژه ای دارند و به استفاده از آنها به ویژه هنگام نماز خواندن بسیار توصیه شده است. در فرهنگ ما انگشترهایی که پیشینه مذهبی دارند جایگاه خاصی دارند و احدایث زیادی درباره ی خواص سنگ و انگشترهای عقیق و فیروزه و... وجود دارد در ادامه به خواص این سنگ ها بر روی انگشتر خواهیم پرداخت:

  اهمیّت عقیق و فیروزه :

  یكى از بزرگان شیعه به نام ابومحمّد، قاسم مدائنى ذکر کرده روزى خادم حضرت ابوالحسن، امام هادى علیه السلام به نامصافى ، براى من حكایت كرد :در یكى از روزها خواستم به زیارت قبر امام علىّ بن موسى الرّضا صلوات الله علیهما شرفیاب شوم ، نزد مولایم امام هادى علیه السلام رفتم و از آن حضرت اجازه گرفتم.

  امام علیه السلام ضمن دادن اجازه ، فرمود: سعى كن انگشتر عقیق زرد رنگ همراه داشته باشى كه بر یك طرف آن ( ماشاء الله، لا قوّة إ لاّ بالله، استغفر الله ) و بر طرف دیگرش (محمّد، علىّ) نوشته شده باشد، تا از هر حادثه اى در امان باشی.

  خواص سنگهای انگشتری فیروزه:

  پیامبر (ص):خداوند عالمیان می فرماید که من شرم دارم از دستی که بسوی من بلند شود به دعا و در آن انگشتر فیروزه باشد آن را ناامید برگردانم .

  الف) فقر را دور می گرداند و سبب بی نیازی افراد می شود.

  ب) برای فرزند آوری مؤثر است.

  ج) در استجابت دعا تاثیر گذار است.

  د) سبب فتح و پیروزی می شود.

  هـ) دردها را از دیدگان دورمی کند.

  و) گشایش دهنده سینه است.

  ز) سبب زیاد شدن قوت دل می شود.

  ح) حاجات را برآورده می سازد.

  -خواص سنگهای انگشتری فیروزه:

  خواص سنگهای انگشتری عقیق:

  حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) فرمودند:(یا علی) همانا عقیق اولین کوهی است که به ربوبیت خدای متعال و نبوت من و وصی بودن تو و امامت فرزندانت و اختصاص داشتن بهشت به پیروان تو و اختصاص آتش به دشمنان تو شهادت داده است.

  آداب انگشتر عقیق در روایت اسلامی:

  1) در سفرها بلایا را از فرد دور می کند و او را از بدی ها حفظ می کند.

  2) سبب خیر و نیکی می گردد.

  3) موجب رفع غم و غصه می شود.

  4) باعث از بین رفتن فقر و گشایش رزق و روزی می شود.

  5) سبب اجابت زود هنگام دعا و برآورده شدن هر خواسته ای از خدا می شود.

  خواص سنگهای انگشتری دُرنجف:

  امام صادق (ع) فرمودند: بدرستی که هر که در نجف را دست کند به هر نظر کردنی به آن خداوند زیارتی یا حجی یا عمره ای در نامه عمل او بنویسد که ثوابش ثواب پیامبران و صالحان باشد و اگر خدا رحم نمی کرد بر شیعیان ما هر آیینه هر نگین از آن به قیمت بسیار می رسید.

  آداب انگشتر دُرنجف در روایت اسلامی:

  1) آرامش بخش می باشد.

  2) انرژی معنوی را تقویت می کند.

  3) سبب دور شدن نیروهای منفی شود.

  از خواص سنگهای یاقوت در انگشتر زنان و مردان :

  در روایتی از امام رضا و پیامبر علیهما السلام آمده است که انگشتر یاقوت را در دست کنید که فقر را بر طرف می کند .

  رسول خدا (صلی الله علیه و آله) خطاب به امام حسین (علیه السلام) فرمودند: فرزندم، انگشتر یاقوت و عقیق به دست کن که فرخنده و مبارک است و هرگاه کسی به آنها نگاه کند نور صورتش زیاد می شود و یک رکعت نماز با آن دو، برابر با هفتاد رکعت نماز بدون آنهاست.

  آداب انگشتر یاقوت در روایت اسلامی:

  1) فقر را از بین می برد.

  2) صاحب آن نجابت و بزرگی پیدا می کند.

  3) پریشانی را از بین می برد.

  سنگهای انگشتری زمرد

  سنگهای انگشتری زمرد :

  ارزنده ترین سنگ قیمتی بعد از الماس، زمرد است که خواص عمده آن عبارتند از :

  1) فردی که آن را بدست نماید سحرو جادو در او اثر نمی کند.

  2) بی نیاز است و فقیر نمی شود.

  3) انگشترزمرد چشم زخم و سحر و جادو را باطل می کند و موجب نشاط انسان می شود.

  4) سبب آسانی کارها می شود.

  5) فقر را به توانگری تبدیل می کند.

  از امام رضا (علیه السلام) درباره نگینی که از سنگ زمرد ساخته می شود، پرسیدند؟امام فرمود:اشکالی ندارد اما به هنگام طهارت گرفتن (استنجار) آن را از دست درآورند.

  باطل کردن چشم زخم از خاصیت سنگهای انگشتری زمرد

  خواص سنگهای انگشتری شرف شمس :

  انگشتر شرف الشمس از معروفترین انگشترهاست که در روز و ساعت مخصوص یعنی 19 فروردین هر ساله تهیه می گردد و با آداب و تشریفات خاصی همراه است . این انگشتر بر وسعت رزق و مال و کسب و محبت و عقدالسان و رفع سردرد تاثیر گذاراست .

  امروزه افرادی که از این انگشتر استفاده می کنند آن را موجب موفقیت در امورات زندگی خصوصا رونق کسب و کار خود می دانند و برخی برای درمان بیماری هایی مانند صرع و سردردهای میگرنی شدید از آن استفاده می نمایند.باطل کردن چشم زخم از خاصیت سنگهای انگشتری زمرد می باشد.

  خواص سنگهای انگشتری شرف شمس :

  این انگشتر از معروفترین انگشترهاست که در روز و ساعت مخصوص یعنی 19 فروردین هر ساله تهیه می گردد و با آداب و تشریفات خاصی همراه است . این انگشتر بر وسعت رزق و مال و کسب و محبت و عقدالسان و رفع سردرد تاثیر گذاراست شرف الشمس از معروف ترین سنگهای انگشتری می باشد.

  خواص سنگهای انگشتری حدید :

  حدید صینی یا آهن چینی به رنگ مشکی و یا قهوه ای تیره است که ذکر مخصوصی بر روی و پشت دور نگین آن نوشته شده است که باعث قدرت و قوت این انگشترمی شود بسیاری ازمردم در ایام گرفتاری استفاده از آن را توصیه می کنند.در مناقب آمده است که یکی از انگشترهای حضرت علی (ع) انگشتر حدید چینی بوده که برای قوتش دست می کرده است.حدیدچینی سبب از بین رفتن دشمنی بین جن و انس می شود و هنگام رویایی با اهل شر، آن ها را خاموش می کند.

  چه سنگ‌هایی در بین بانوان ایرانی پرطرفدارتر است؟

  از زمان های گذشته تا به امروز علاقه به سنگ‌ها و گوهرهای گرانبها در میان بانوان و دختران طرفداران زیادی داشته ‌ است، کدام زن است که با شنیدن نام برلیان، زمرد و یاقوت و الماس به وجد نیاید و خوشحال نشوددر سال‌های اخیر با توجه به ترجمه‌هایی که از کتاب‌ها و مجلات خارجی شده، گرایش به سنگ‌های خاصی مثل سنگ‌های ماه تولد که سنگ‌هایی از خانواده کوارتز، بریت و... هستند و خیلی هم گران‌قیمت نیستند بین دختران جوان زیادتر شده است.

  ولی بانوانی که در میانه ی راه هستند و سنشان بیشتر از دختران جوان است به سنگ های با ارزشی همچون آلماس و یاقوت توجه بیشتری دارند و  انگشترانی خریداری می کنند که این سنگ ها در وسط آن به کار گرفته شده باشد و شما کمتر بانوی می بینید که انگشتر به دست داشته باشد و از سنگ های گرانبها در آن  استفاده نشده باشد.

  بیشتر مردم تنها چهار سنگ را می‌شناسند؛ عقیق و فیروزه، زمرد و الماس. تقریبا 95 درصد بازار سنگ ایران را این چهار سنگ به خودشان اختصاص داده‌ است. مثلا یک خانم ایرانی ترجیح می‌دهد انگشتری زیبا از یاقوت داشته باشد تا یک انگشتر با همان رنگ از سنگ «اسپیلکنت» که همان زیبایی را دارد، ولی از نظر قیمت پایین‌تر است. در صورتی که در خارج از کشور مردم انواع و اقسام جواهرات را با انواع و اقسام سنگ‌ها می‌خرند.

  تشخیص دادن برلیان و سایر سنگ‌های قیمتی بحثی علمی و حرفه‌ای است و اتفاق می افتد کسانی که سال‌ها در این حوزه کار کرده‌اند نیز در تشخیص آن دچار اشتباه می‌شوند. در کنار بعضی از بازاری‌های دلسوز که امانتدارانه جواهر را به مردم می‌فروشند، بعضی از افراد سودجو نیز از فرصت استفاده می‌کنند و سنگ‌ها را به اسم زمرد و الماس و یاقوت به مشتریان می‌فروشند، البته باید گفت در بسیاری از مواقع خود فروشنده هم چون سنگ را نمی‌شناسد بدون اطلاع از اصل و تقلبی بودن آن را به مشتری می‌فروشد، اما فروشنده باید در ازای پولی که می‌گیرد همان سنگ را تحویل دهد.

  چه سنگ‌هایی در بین بانوان ایرانی پرطرفدارتر است

  نظرات
  انصراف از نظر Close