فروش اقساطی

کارشناسی جواهر در واقع بررسی جواهرات توسط افراد جواهر شناس است. ما در این جا می خواهیم درباره جواهرات و کارشناسی آن ها برای شما آن چه که می دانیم را شرح دهیم. کارشناسی جواهر یکی از رشته های بسیار مهم و تخصصی در دانشگاه های کشور است که از سال ۹۶ تا به حال وارد دانشگاه ها شده است. این رشته سالانه دانشجویانی از طریق آزمون سراسری پذیرش می کند، دانشجویان در مقاطع کاردانی و کارشناسی می‌ توانند تحصیلات خود را به اتمام برسانند.

همان طور که می دانید این رشته یکی از جذاب ترین رشته ها برای علاقه مندان به جواهر است،  در واقع هر کشوری مخصوصاً کشور ما به متخصصان و کارشناسانی در دنیای طلا و جواهرات نیاز دارد، همچنین این رشته دارای جزئیات و واحد های درسی مطابق با بررسی دقیق جواهرات است که باعث می‌ شود افراد پس از فارغ التحصیل شدن تبدیل به یک کارشناس رسمی جواهرشوند.  کارشناسی جواهراز اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و دلیل آن اهمیت جواهرات و طلا در دنیای امروز به عنوان زیورالات و حتی  در صنعت است.

این رشته ویژگی های خاص خود را دارد و قدمتی چند هزار ساله در ایران نیز دارد، همچنین این رشته مسبب رشد اقتصادی در کشور ما می شود و با وجود کارشناسان خبره ایرانی دیگر نیاز به کارشناسان جواهر خارجی نداریم. یکی از مسائل بسیار مهم در کارشناسی جواهر هماهنگ شدن دانش کارشناسان با بازار است به این ترتیب  جواهرات موجود در بازار آثار هنری سازمان یافته ای می شوند.

ما در این جا می خواهیم علاوه بر توضیحاتی درباره کارشناسی جواهر به صورت مطلق، درباره کارشناسی برخی از جواهرات و سنگ ها مانند الماس، یاقوت و سنگ عقیق بپردازیم و آن ها را به صورت عمیق کارشناسی کنیم تا شما با عناصر کارشناسی و عوامل موجود در آن آشنا شوید.

کارشناسی جواهر الماس

الماس یکی از دانه های متبلور شده از کربن می باشد و بسیار قیمتی است. سنگ الماس اغلب در قسمت های عمیق زمین به دست می آید و سنگ الماس بیشتر در گلوگاه های آتشفشان های خاموش است و باید از آن جا برداشت شود، الماس‌ ها دارای ظاهری درشت و ریز هستند که الماس های درشت مورد استفاده در جواهرات اند. البته الماس ها را قبل از این که در جواهرات به کار ببرند با وسایل مورد نیاز و دستگاه ها تراش می دهند زیرا الماس به وسیله دست تراش نمی‌ خورد و بسیار سخت است.

درخشندگی الماس بستگی به تراش آن دارد، وزن این سنگ یعنی الماس را با واحدی به نام قیراط اندازه می گیرند، الماس ها به صورت کارشناسی شده در چندین قرن پیش از هندوستان برداشت می شدند اما امروزه بزرگ‌ ترین معادن برداشت الماس در آفریقا هستند. در معادن آفریقایی الماس هایی یافت می شود که به شکل تخته سنگ هستند و به آن ها زمین آبی هم می‌گویند این تخته سنگ ها پس از برداشت به تکه های کوچکی تبدیل می شوند. این الماس ها بسیار سفت و سخت هستند و با دست تراش نمی خورند بلکه با ماشین های مخصوص خرد کننده آن ها را خرد می کنند.

الماس ها برای مصارف صنعتی نیز استفاده می‌ شوند و این نوع الماس ها به لحاظ زینتی درخشش چندانی ندارند اما به قطعه های کوچک تقسیم می شوند. در واقع این نوع سنگ پادشاه سنگ های قیمتی شناخته شده و در زیورآلات و جواهرات بسیار کاربرد دارد، البته سنگ الماسی دارای ارزش و قیمت بالایی است که ترک و خطی در آن وجود نداشته باشد. زیرا ترک و خط باعث نا خالصی و عیب الماس است. کاربرد های این جواهر برای لوازم الکترونیکی، لیزر های پر قدرت، دستگاه های نانو و میکرو، دستگاه های سلولی و ... است، این توضیحات در واقع بررسی کارشناسانه جواهر و سنگ الماس است.

کارشناسی جواهر الماس

کارشناسی سنگ یاقوت

ما در این جا می خواهیم درباره موارد کارشناسانه سنگ یاقوت برای شما صحبت کنیم و عوامل کارشناسانه این سنگ را بررسی کنیم، سنگ یاقوت به رنگ قرمز است و درجه سختی آن کمی کم تر از الماس می باشد. بهترین یاقوت به رنگ قرمز است که بسیار با ارزش می باشد و در دل سنگ مرمر قابل تشکیل است. در کشور هایی مانند برمه، منطقه شمالی ویتنام و رشته کوه‌ های غربی هیمالیا و همچنین در کشور افغانستان و تاجیکستان این سنگ یافت می شود. به صورت کارشناسانه ظاهر این سنگ و رنگ آن از مهم ترین عوامل کیفیت آن هستند.

زمانی که قرمزی یاقوت روشن باشد به آن صورتی می گویند و زمانی که قرمزی یاقوت زیاد باشد و رگه های آبی در آن وجود داشته باشد به آن خون کبوتری می گویند، سنگ یاقوت به لحاظ سنگ شناسی سختی زیادی دارد وفقط الماس می‌ تواند آن را برش دهد و یکی از راه های تشخیص یاقوت نیز این مسئله است.

یاقوت ها در برابر حرارت درخشندگی کمتر نشان داده و تغییر رنگ می دهند. منابع و کشور هایی که در آن ها سنگ یاقوت بسیار یافت می شود تایلند و سریلانکا، تانزانیا، ماداگاسکار برزیل، هند، پاکستان، کامبوج افغانستان، کنیا، استرالیا، آمریکا، تاجیکستان و ویتنام هستند.

همچنین اگر بخواهیم به لحاظ کارشناسانه به خواص درمانی یاقوت نگاه کنیم باید بگوییم این سنگ درد معده را کم می کند و در طب سنتی نیز دستی دارد و بیماری هایی مانند صرع و طاعون جنون و غش را معالجه می‌ کند، همچنین تصفیه خون با وجود این سنگ آسان تر است و سموم بدن کاملاً دفع می شود. احساس ناتوانی و خستگی نیز با حضور این سنگ از بین می رود و فشار خون کاهش می یابد، این کارشناسانه ترین بررسی درباره سنگ یاقوت است.

قیمت های واحد در کارشناسی

اکثر جواهرات مطابق با وزنی که دارند قیمت گذاری می شوند، البته ممکن است برخی از جواهرات از این قاعده مستثنا باشند و به صورت قطعه ای به فروش برسند نه با معیار قیراط زیرا تولید آن ها نسبت به وزن آن ها اهمیت بیشتری دارد، باید بدانید قیمت هر قیراط در سنگی به سنگ دیگر متفاوت است. همچنین رنگ جواهر در قیمت قیراط اهمیت به سزایی دارد به طوری که هر چه قدر رنگ ایده آل تر و قوی تر باشد، واحد قیمت قیراط در آن جواهر بیشتر است و برعکس آن هر چه قدر رنگ کمتر مورد توجه قرار بگیرد و کیفیت آن پایین تر باشد قیمت قیراط آن کمتر است.

قیمت های واحد در کارشناسی

برای خرید طلا آنلاین به سایت کافه طلا مراجعه کنید.

View as Grid List
Sort by

کوشواره مینی مال صورت

کوشواره مینی مال صورت
تماس بگیرید

کوشواره مینی مال طرح صورت

کوشواره مینی مال طرح صورت
تماس بگیرید

انگشتر رزگلد

انگشتر رزگلد
تماس بگیرید

انگشتر رزگلد 6 ضلعی

انگشتر رزگلد 6 ضلعی
تماس بگیرید