09125706800

09125706800

جستجو
فارسی
دسته بندی ها
  منو بسته
  Back to all

  سوت چیست؟

  سوت چیست؟

  انسان ها از همه مواد و عناصر در طبیعت استفاده می کنند تا بتوانند یک زندگی خوب و ایده عال را برای خود محیا کنند. میتوان این امر را کمی خودخواهانه در نظر گرفت اما انسان به دلیل عقل و شعوری که دارد از همه عناصر موجود در طبیعت به نفع خود استفاده می کند.به طور مثال عناصر متفاوتی هستند که انسان از آن ها به دلیل های مختلف استفاده می کند.

  یکی از فلزاتی که انسان به آن بسیار علاقه دارد، فلز طلا است. فلز طلا بسیار گرانبها و زیبا است که اکنون منابع این فلز زیبا و درخشان بسیار کم شده است و همین موضوع باعث شده است که قیمت و ارزش فلز طلا هم بسیار بیشتر بشود.

  اگر به دنبال خرید طلا هستید و یا دوست دارید که بیزینس و تجارتی در رابطه با فلز طلا داشته باشید، بهتر است که این پست و مقاله را تا آخر مورد مطالعه قرار دهید؛ چرا که اطلاعات بسیار مفیدی در مورد طلا، مقدار سوت طلا  و... توضیح خواهیم داد.

  تمامی افراد و طلا فروشان از انواع ابزار ها و وسیله ها استفاده می کنند تا بتوانند وزن طلا را اندازه گیری کنند.با اندازه گیری مقدار طلا به روش های گوناگون راحت تر می توانند آن را به فروش برسانند و به عبارتی مقدار مشخصی است.یکی از معیار هایی که با آن طلا را اندازه گیری می کنند سوت است، شاید این مقدار اندازه گیری را تا به حال نشنیده باشید.

  نکات مهم در ارتباط با شمش طلا۷ فلز معروف برای ساخت زیورآلاتیکی از کمترین واحد های وزنی که زرگران از آن استفاده می کنند؛ سوت است.در ادامه در مورد مقدار سوت و طلا توضیحات کاملی را در اختیار شما دوستداران طلا قرار خواهیم داد، پس با ما همراه باشید.

  سوت طلا چیست؟

  وقتی پای طلا درمیان باشد؛ کمترین ذره از آن با ارزش می باشد . زرگران کمترین واحد وزنی را سوت می‌گویند. در واقع واحد سوت، همان میلی گرم خودمان است با رنگ و بوی بازاری! در کل فکر می‌کنیم طلا فروشان و بازاریان علاقه‌ی زیادی به اختصاصی کردن حرفه‌ی خود دارند!پس معنی سوت در طلا همان ذره باارزش است.

  سوت در طلا یعنی چه ؟میلی گرم به چه منظور است؟

  احتمالاً با خود می‌گویید میلی‌متر شنیده بودیم اما تا به حال لفظ میلی‌گرم، به گوشمان آشنا نیست. باید بگوییم حق با شماست؛ هم اکنون برایتان توضیح می‌دهیم: کلمه‌ی میلی به معنای یک هزارم می باشد ، این یعنی یک میلی‌متر معادل یک هزارم متر است و یک میلی‌گرم به معنای یک هزارم گرم است؛ در نتیجه یک سوت معادل ۰.۰۰۱ گرم یا به عبارتی دیگر یک گرم معادل ۱۰۰۰ سوت می‌باشد.

  در ادامه به طور دقیق‌تر واحد سوت، ارتباط آن با واحد وزنی قیراط و همچنین نحوه خوانش صحیح سوت را از روی ترازوی طلافروش‌ها بررسی می‌کنیم و سعی داریم این موضوع را به روشنی برای شما بیان کنیم تا با همه ی موارد واحد سوت آشنایی پیدا کنید.

  افراد برای اهداف مختلفی به طلافروشی مراجعه می‌کنند، برخی از آن ها قصد خرید و برخی دیگر قصد فروش طلای خود را دارند. خیلی از مواقع که ما اطلاعات کافی در رابطه با نحوه خرید و فروش طلا نداریم، تنها سوالی که از فروشنده می پرسیم این است که قیمت هر گرم طلا چقدر است؟

  سپس فروشنده عدد درج شده روی تابلو را می خواند و مشغول می‌شود به حساب کتاب‌هایی در رابطه با طلایی که قرار است بخریم یا بفروشیم. خیلی از اوقات نیز متوجه نمی شویم که این اعداد و ارقام از کجا آمده اند و اغلب فروشندگان طلا، از همین طریق سود زیادی به دست می آورند. اگر با اصطلاحات مرتبط با طلا آشنایی داشته باشیم بی شک جلوی ضررهای احتمالی را خواهیم گرفت.

  هر گرم طلا چند سوت است؟ و چگونه خوانده می‌شود؟

  همانطور که پیش‌تر هم گفتیم هر گرم طلا معادل ۱۰۰۰ سوت است. سوت کوچک‌ترین واحد اندازه‌گیری وزن برای طلا به شمار می‌آید. مهم‌ترین نکته در مورد سوت، نحوه خوانش آن از روی ترازوی طلافروشی است . طلافروش‌ها چگونه سوت را از روی ترازو می‌خوانند؟ نحوه خوانش آن در هنگام وزن کردن یک قطعه طلا به چه صورت می باشد؟

  در این باره باید گفت در نرم افزارهای حسابداری طلا که طلافروشان در حساب و کتاب مغازه‌ی خود از آن استفاده می‌کنند، تا دو رقم بعد از ممیز را وارد می‌کنند اما در عرف بازار، در هنگام خواندن

  وزن طلا ، همیشه سه رقم بعد از ممیز را می‌خوانند؛ حال می‌خواهد وزن نشان داده شده روی ترازو باشد یا وزن تبدیل شده به عیار750. به مثال ها توجه کنید:

  فرض کنید شما قطعه‌ای از طلاهای خود را برروی ترازو قرار داده‌اید و ترازو عدد 23.78 را نشان می‌دهد برای خواندن این عدد که نشان‌دهنده‌ی وزن قطعه طلای شما می‌باشد یک صفر به آخر عدد اضافه کرده یعنی وزن طلا برابر 23.780 می‌شود و بیست و سه گرم و هفتصد و هشتاد خوانده می‌شود.

  به خاطر داشته باشید که اگر عدد نشان داده شده را به صورت بیست و سه گرم و هفتاد و هشت سوت بخوانید، درواقع منظور خودتان را به طلافروش اشتباه رسانده‌اید و طلافروش تصور می‌کند که منظور شما 23.078 می‌باشد.

  فرض کنید یک قطعه از مصنوعات طلا را روی ترازوی حساس طلافروش‌‌ها قرار داده ایم؛ عدد نشان داده شده بر روی ترازو 4.35 است، که نوشته می‌شود چهار گرم و سی و پنج؛ اما چهار گرم و سیصد و پنجاه سوت می‌خواند! یعنی همانطور که گفتیم باید حواستان باشد که سه رقم بعد از ممیز را بخوانید.

  ( 4.350 ) اگر این عدد را چهار گرم و سی و پنج بخوانید منظورتان را اشتباه به دیگران رسانده‌اید و آن‌ها عدد 4.035 را از حرف شما برداشت خواهند کرد. در این صورت وزن آن قطعه طلا را کمتر از آن چیزی که بوده است، خوانده‌اید. پس همیشه حواس خود را جمع کنید و به طور صحیح عدد را بخوانید و وزن را بیان کنید تا اشتباهی رخ ندهد.

  واحد اندازه گیری طلا| سوت طلا

  قیراط چیست؟

  در رابطه با طلا همان طور که گفته شد از واحد سوت استفاده می کنیم اما زمانی که صحبت از سنگ های قیمتی و جواهرات به میان آید، باید از واحد قیرات استفاده کرد. به هر 200 سوت یک قیراط گفته می شود. بنابراین 5 قیراط معادل یک گرم است. در واقع استفاده از واحد قیراط برای خوانایی بهتر و راحتی بیان مورد استفاده قرار میگیرد. به این ترتیب به جای 600 سوت می توان از عبارت 3 قیراط استفاده کرد. هرچه اعداد کمتر و کوچک تری، در نوشتار یا گفتار استفاده شوند، خواندن آن نیز آسان تر می شود.

  برای مثال:

  جواهر فروشان برای سهولت خواندن وزن سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی دیگر از واحد سوت استفاده نمی‌کنند مثلا جواهر فروشان وزن یک قطعه الماس 400  سوتی را 2 قیراط بیان می‌کنند یا وزن یک زمرد 800 سوتی را 4 قیراط می‌خوانند. باید تا اینجا به طور کلی کاربرد واحد وزنی قیراط را درک کرده باشید.

  فرق قیراط و سوت چیست؟


  قیراط یک واحد وزنی می باشد که مثل سوت میان طلا و جواهر فروشان کاربرد دارد و برای بیان وزن سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی استفاده می ‌شود. به طور کلی یک قیراط معادل ۲۰۰ سوت می باشد که در این صورت یک گرم نیز معادل ۵ قیراط می‌ شود یک قیراط از یک سوت بیشتر و از یک گرم کمتر خواهد بود.

  جواهر فروشان جهت راحتی درخواندن وزن سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی دیگر از واحد سوت استفاده نمی ‌کنند مثلا جواهر فروشان وزن یک قطعه الماس ۴۰۰ سوتی را ۲ قیراط بیان می‌کنند یا وزن یک زمرد ۶۰۰ سوتی را ۳ قیراط می‌خوانند.

  طلا بهتر است یا سکه؟

  برخی از افراد با هدف جمع آوری سرمایه و پس انداز، به خرید طلا می پردازند که در این مورد توصیه می‌کنیم سکه خریداری کنید . چرا که این دو مقوله، از ارزش یکسانی برخوردارند اما فروش سکه سود بیشتری را برایتان به همراه خواهد داشت. از آنجایی که زیورآلات طلا ،اجرت ساخت دارند و همین مسئله هنگام خرید و فروش مقداری از پول شما را کم میکند بنابراین گزینه خوبی برای پس انداز به شمار نمی آید.

  روش خواندن وزن طلا چگونه است؟

  در حسابداری طلا وزن ها تا 2 رقم بعد از ممیز نوشته می‌شوند اما برای خواندن شفاهی آن ها معمولاً تا سه رقم بعد از ممیز را در نظر می گیریم. برای وزن ثبت شده روی ترازو یا حتی وزن تبدیل شده آن به عیار 18 به همین شکل عمل می کنیم.

  در این مقاله به پاسخ سوالاتی مثل سوت چیست؟ یا قیراط به چه معناست یا حتی روش‌خواندن طلا چگونه است؟ اشاره کردیم، حالا نوبت به این می رسد که در رابطه با مثقال صحبت کنیم؛

  مثقال چیست؟

  هر مثقال معادل چهار گرم و شصت و هشت سوت است . از مثقال برای اندازه گیری وزن در بیشتر کشورهای اسلامی استفاده می شود. نه تنها در رابطه با طلا بلکه برای خرید دارو های گیاهی یا زعفران نیز از واحد مثقال استفاده می شود. از آنجایی که معادل هر مثقال 24 نخود است و در گذشته ترازوهای دیجیتالی و دقیقی برای محاسبه وزن وجود نداشت از مثقال به عنوان یک واحد اندازه‌گیری شناخته شده به کار برده می شود . امروزه نیز از این واحد در موارد زیادی استفاده می شود.

  در بازارهای سکه و طلا اصطلاحات مختلفی وجود دارد که برای انجام یک معامله صحیح باید از آن ها اطلاع داشته باشید‌. با توجه با نکات گفته شده حال می دانید که سوت چیست؟ و قیراط یا مثقال چه معنایی دارد، پس به راحتی می توانید وزن روی ترازوی طلافروشان را بخوانید و از هرگونه سوء استفاده جلوگیری کنید. از آنجایی که نوسانات بازار بسیار زیاد است و التهابات زیادی در این بازار رخ می دهد، احساس نیاز به شناخت اصطلاحات مرتبط با این صنف در بین مردم افزایش یافته است.

  در این مقاله سعی کردیم شما را با کوچکترین واحد اندازه گیری یعنی سوت آشنا کنیم و نکاتی را در این باره ذکر کنیم. اگر در هنگام خرید طلا و جواهرات مختلف خودتان بتوانید وزن روی ترازو را بخوانید و از اصطلاحات بازار طلا سر دربیاورید حرفه ای تر به نظر رسیده و کمتر کسی به خودش جرأت می دهد که سرتان کلاه بگذارد. به عنوان جمع بندی و تکمیل اطلاعات خود در حیطه خرید و فروش طلا موارد زیر را نیز به خاطر داشته باشید:

  واحد های اندازی گیری :

  • یک اونس طلا معادل است با 103431/ 31 گرم با عیار 24
  • یک مثقال طلا معادل است با 608/ 4 گرم . انواع مثقال نیز عبارت اند از مثقال شرعی، مثقال صیرفی و مثقال معمولی
  • واحد اندازه گیری سوت : اگر یک گرم را به هزار واحد تقسیم کنیم، هر قسمت یک سوت می باشد. یعنی هر گرم معادل 1000 سوت است.
  • واحد اندازه گیری قیراط: یک قیراط معادل است با 200 سوت
  • مظنه طلا به معنای قیمت 608/ 4 گرم طلا می باشد.

  مثقال طلا| واحد اندازه گیری طلا| قیراط

  وزن سکه ها :

  • سکه بهار آزادی قدیم عیار 6/ 21 دارد؛ یعنی همان عیار900 که به آن عیار 22 هم گفته می شود ، وزن هر سکه هشت گرم و صد و سی و سه سوت می باشد.
  • سکه نیم بهار آزادی وزن چهار گرم و شصت و شش سوت دارد و عیار آن 900 است.
  • سکه ربع بهارآزادی نیز عیار 900  دارد و وزن آن دو گرم و سی و دو سوت می باشد.

  نکات مهم ترازوخوانی طلافروشی برای خرید طلا:

  ترازوی بالا عدد 32.58 را نشان می دهد، طلافروشان آن را 32 و 580 می خوانند. تعجب نکنید، این بر اساس عادت و عرف بازار است و قانونی رایج بین خود بازاری های طلا. اگرچه عدد را 32 و 580 می خوانند ولی در واقع همان 32 گرم و 580 سوت است که واژه “سوت” را حذف می کنند و نمی گویند، پس حواستان باشد.

  عدد نشان داده شده در ترازوی بالا 32 و 58 نیست! بله عجیب است اما اگر به زبان بازاری های طلا بخواهیم 32 و 58 را معنا کنیم، عدد روی ترازو باید 32.058 را نشان دهد. یعنی 32 گرم و 58 سوت. معیار اندازه گیری و اندازه خوانی در بازار طلا “سوت” است و میلی گرم(یا یک هزارم گرم) جایی ندارد، پس حتما همه واحدهایی که گفته و نوشته می شود را “سوت” بدانید، حتی بدون گفتن طلافروشی.

  واحد اندازه‌گیری طلا، اُنس

  آخرین واحد اندازه‌گیری طلا اُنس است. در معاملات طلا از این واحد استفاده می ‌کنند و معادل ۱۰۳۴۳/۳۱ گرم برآورد می‌ شود. نماد این واحد اندازه‌گیری طلا oz است که سرواژه عبارت اُنس بوده و آن را به این شکل نمایش می‌دهند. در اصطلاح یعنی طلایی یک تکه یا ساچمه ‌ای با وزن یک اُنس که برابر با ۲۴ عیار یا ۹۹.۹۹ درصد خلوص خواهد بود.

  این یعنی تنها درصورتی‌که با وزن ۱۰۳۴۳/۳۱ گرم و خلوص ۹۹.۹۹ و عیار ۲۴ گرم روبرو شدید، می ‌توانید آن را یک اُنس طلا بنامید. از این واحد اندازه‌گیری طلا بیشتر در کشورهای اروپایی و آمریکایی استفاده می‌شود و به‌صورت یک قرارداد مابین معامله گران طلا مورد استفاده قرار می‌گیرد که قیمت طلا را مشخص می‌کند. برای مثال وقتی که در اخبار می‌شنوید قیمت طلای جهانی افزایش پیدا کرده، یعنی قیمت یک اُنس طلا نسبت به قیمت سابق آن افزایش داشته است. انواع دیگر اُنس شامل اُنس ماریا ترزا، اُنس اسپانیایی، اُنس متریک چینی و اُنس متریک هلندی هستند که در دیگر کشورها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

  سخن پایانی

  در این مقاله با کوچک‌ترین واحد اندازه‌گیری وزن برای طلا یعنی سوت آشنا شدیم، وزن طلاجات را از روی ترازو می توانیم به راحتی بخوانیم و به طلافروش بگوییم. این نکته خیلی مهم است که آقای طلافروش بداند که ما وزن طلا را مثل خودشان می‌خوانیم. ما باید حرفه‌ای به نظر بیاییم و نباید بگذاریم که از ندانستن ما سو استفاده شود.

  بهتر است برای آن‌که نحوه صحیح خوانش وزن یک قطعه طلا ملکه‌ی ذهنتان شود، چند بار مثال‌های بالا را بخوانید و در ذهن خود تجزیه تحلیلشان کنید. چراکه باعث می‌شود در شرایط مورد نیاز، به درستی وزن طلاهای خود را بیان کنید و حرفه‌ای‌تر از آنچه که هستید به نظر برسید.

  برای خرید طلا آنلاین به سایت کافه طلا مراجعه کنید.

  نظرات
  ثبت نظرات Close

  آدرس ها

  shop adressدعوت به همکاری

  اعتبار نامه ها

  trainingدعوت به همکاری