09123498666

09123498666

جستجو
فارسی
دسته بندی ها
  منو بسته
  Back to all

  تعمیرات جواهر

  تعمیرات جواهر

  صنعت طلاسازی از صنایع قدیمی و مهم کشور به شمار می رود. مشاغل زیادی به شکل مستقیم و غیر مستقیم با صنعت طلاسازی در ارتباط می باشند. در کنار طلاسازی ، تعمیرات زیورآلات طلا از مشاغل پرطرفدار صنعت طلا است. امروزه شغل تعمیرات طلا با استقبال زیادی همراه شده است. تعمیرات طلا شامل تعمیر انواع زیورآلات طلا و نقره و یا تغییر سایز آنها می شود. برای شروع به کار در شغل تعمیرت طلا نیاز به مهارت های زیادی دارید.

   یکی از نیازهای رایج در تعمیر جواهرات، تعمیر زنجیر آن است. حلقه هایی که یک زنجیره طلا را تشکیل می دهند، به طور مداوم در حال حرکت هستند. این حلقه ها در برابر یکدیگر قرار می گیرند و آن را مستعد شکستگی می کنند که می تواند به از دست دادن آویز زنجیر منجر شود.

  زنجیرها به همراه دستبندها و سنجاق ها، بندهای جواهرات هستند که اغلب با گذشت زمان از بین می روند یا آسیب می بینند و نیاز به تعمیر یا تعویض دارند. ترمیم گردنبند به لحیم کاری فلزات گرانبها محدود نمی شود، بلکه به تعمیر قطعات دیگر آن هم مرتبط است.

  امروزه که این امر هنوز هم مورد استفاده قرار می گیرد، بیشتر در مورد گردنبندهای مهره دار است. این گردنبندها را می توان با محدود کردن مروارید یا رشته ها و مهره های سنگی آن تعمیر کرد.تعمیرات جواهرات از تعمیر معمول انگشتر و تعمیر دستبند گرفته تا بازسازی دقیق جواهرات، نیاز به مهارت های فنی، تجربه و تجهیزات لازم برای ارائه راه حل های مناسب را دارند.

  تعمیرات زیورآلات نگین‌دار

  زیورآلات نگین دار اغلب با افتادن نگین زیبایی اولیه خود را نخواهند داشت. در صورتی که طلا و جواهر شما از نگین مخراج شده و پایه برخوردار است می بایست حتما به کارگاه‌های تعمیرات طلا و جواهر مراجعه کنید تا تعمیرات لازم بر روی زیورآلات شما انجام شود و نگین با ابزارهای گوناگون بر روی پایه سوار شود. ولی در بعضی از زیورآلات دیگر نگین با استفاده از چسب بر روی طلا پیاده سازی شده است.

  در این حالت شما می‌توانید با تعمیر طلا در منزل و با استفاده از یک چسب قطره‌ای نگین طلا خود را مجددا چسبانده و تعمیر نمایید. این کار نیازمند چسبی قوی است که در زمانی کوتاه نگین را بچسباند. چسب آلفا یکی از چسب‌های مناسب برای این کار است.

  تمیز کردن اولترا سونیک

  اولین مرحله در تعمیرات طلا و جواهر تمیز کردن قطعات است. در حقیقت با این کار طلا تمیز شده و سایر نقاط که به صورت احتمالی نیازمند تعمیر می‌باشند که در صورت کثیف بودن قابل مشاهده نبوده‌اند مشخص خواهد شد.

  آبکاری رادیوم

  برخی از زیورآلات دارای رنگ سفید و یا رزگلد و …می باشند. طلا ذاتا زرد رنگ است و با گذشت زمان ممکن است طلاهایی به غیر از زرد، رنگ خود را از دست داده و رنگ زرد آن‌ها آشکار می‌شود. به خصوص طلای سفید که با گذشت زمان کم کم رنگ زرد خود را نمایان خواهد کرد. با آبکاری رادیوم رنگ سفید سابق را می‌توان با همان درخشندگی به زیورآلات بازگرداند. قبل از انجام این کار باید طلا شما تمیز باشد.

  نکات قابل توجه در تعمیر جواهرات

  در تعمیر جواهرات، چیزی که می توان نتیجه گرفت این است که فلزات گرانبها مانند جواهر، با گذشت زمان فرسایش می یابند. "فرسایش" زمانی اتفاق می افتد که فلزات گرانبها روی سطوح مساوی یا سخت ساییده شوند.تماس مداوم با تاپ های ضد سنگ، سنگ یا حتی جواهرات دیگر به تدریج، تنظیمات طلا یا پلاتین را از بین می برد. لولاها، اتصالات، شاخک ها و بست ها را ضعیف می کند.

  "فرسایش فلز " زمانی اتفاق می افتد که طلا یا پلاتین با کوبیدن یا خمش مداوم، تحت فشار قرار گیرد. ساده ترین راه برای تصور این مسئله این است که تصور کنید یک آویز کت، چندین بار به عقب و جلو خم شده تا خراب شود.به محض بروز فرسایش فلز، قفل ها، بست ها، شاخه ها و پیوندها مستعد شکستن هستند و کارشناسان جواهرات باید راهکارهای مناسب برای انجام تعمیرات جواهر و هم چنین ترمیم آنها را ارایه دهند.

  در همین راستا در تعمیر جواهرات، باید قطعه تعمیر شده، همان رنگ، درخشش و شکل ظاهری بقیه قطعات را داشته باشد. هیچ چکش یا علایم دیگری از ابزار روی آن قابل مشاهده نباشد. هیچ گونه درز از برش و لحیم کاری روی آن دیده نشود.

  تعمیرات جواهر به چه شکل است؟

  زیبا نگه داشتن جواهرات، با نگهداری درست و تمیز کردن مرتب آن شروع می شود. با این حال، اگر جواهرات نیاز به تعمیر یا نوسازی هم نداشته باشند، باز هم باید با احتیاط از قطعه خود مراقبت کنید. برخی از تعمیرات جواهر که توسط تکنسین ها ارایه می شود عبارتند از:

  • تغییر اندازه حلقه
  • لحیم کاری زنجیر
  • تعمیر ساعت
  • تعویض سر حلقه
  • حکاکی
  • تعمیر / تعویض قلاب
  • آبکاری طلا یا جواهر
  • جایگزینی شاخک

  سرویس کردن منظم جواهرات، باعث افزایش عمر جواهرات شده و مانع، از بین رفتن الماس یا سنگ های قیمتی رنگی می شود. جواهرات ارزشمند را می توان همانند روز اول، با کمک کارشناسان تعمیر جواهرات، تعمیر و با مراقبت منظم، عمر جواهرات را طولانی کرد.

  تعمیر جواهر طی چند مرحله صورت می گیرد که شامل موارد زیر است:

  1-تعمیرکار جواهر باید زیر میکروسکوپ کار کند:

  جواهرات معمولاً بسیار کوچک و ظریف هستند، بنابراین اطمینان از کامل بودن تمام جزئیات با چشم غیر مسلح کار دشواری است. انجام تعمیر جواهرات بدون میکروسکوپ امکان پذیر نیست.ممکن است ترک ها و تخلخل های موجود در فلز از دست برود. سنگ های قیمتی را نمی توان به طور کامل بررسی کرد و خراش ها، لکه ها یا فرو رفتگی های ریز را نیز نمی توان مورد توجه قرار داد.همه این آسیب ها، هر چقدر هم کم باشند، می توانند به قطعه ای اضافه شوند که به راحتی برای یک عمر سایش جواهر مناسب نیست. پس باید انجام این عمل با دقت کامل صورت گیرد.

  2-تعمیرکار باید برآورد صحیحی از کار را ارائه دهد:

  هزینه تعمیر جواهرات نباید معما باشد. یک تکنسین کار باتجربه، باید بتواند برآورد صحیح از کار روی جواهرات را، به راحتی بازگو کند.علاوه بر این، از تعمیرکار جواهر بخواهید که تصاویر واضح قبل و بعد از تعمیر جواهر را در اختیار شما قرار دهد تا تمام کارهای انجام شده را ببینید و از کیفیت آن را مطمین شوید.

  3-متخصصین تعمیر جواهرات، باید به دستگاه جوش و لیزر دسترسی داشته باشند:

  وقتی تکنیک های دنیای قدیم را با فناوری های امروزه روبرو می کنیم، نتایج می تواند واقعاً خیره کننده باشد. با استفاده از جوشکاری، لیزر و برش، می توان قطعات طلا یا جواهر را تغییر یا جدا کرد. با این حال می توان بدون هیچ گونه درز یا پیوند شکننده حاصل از تعمیرات قبلی، قطعه را بازیابی و تعمیر کرد. علاوه بر این، از آنجا که این فرآیند به زمان کافی و مواد کارآمدتری جهت تعمیر نیازمند است، درنتیجه تعمیرات جواهر باید با حوصله و دقت کافی انجام گیرد.

  4- تکنسین تعمیر جواهر باید بتواند کارها را خود به اتمام برساند:

  اگر جواهر شما از ارزش زیادی برخوردار است، آیا نمی خواهید بدانید که اموال شما به چه کسی یا به کجا می رود؟ صنعت طلا و جواهر در سال های اخیر بسیار تغییر کرده است.تعداد کمی از تکنسین های جواهرات ساز، این عمل را خود را انجام می دهند. در عوض، گاهی اوقات آنها آن را برای انجام کار دیگری (حتی گاهی خارج از حالت) به فرد دیگری واگذار می کنند. مطمئن شوید که تکنسین کار می تواند روی قطعات خوب کار کند. برای اطمینان از اینکه که جواهرات شما در محل تعمیر می شوند می توانید از متخصصین جواهر، در این زمینه کمک بگیرید.

  مهم ترین خدمات در انجام تعمیر جواهرات:

  • تغییر اندازه انگشتر

  اگر انگشتر خیلی شل یا خیلی تنگ باشد، به چند روش می تواند یک جواهر فروش، اندازه انگشتر را تغییر دهد. دربرش و لحیم کاری، برشی ساخته می شود و برای تنظیم اندازه متناسب با آن، فلز اضافه یا برداشته می شود.اندازه گیری باید در مرکز ته ساقه انجام شود و پس از اتمام تعمیر جواهر، هیچ درزی نباید دیده شود. مهره های سایز بندی در قسمت پایین قطعه قرار می گیرند. این اختلافات جزئی در قطعه، برای یک اندازه مشخص یا کمتر از آن هم وجود دارد.

  • تعمیر زنجیر

  اکثر تکنسین های تعمیر جواهرات و زنجیر، توانایی کامل برای تعمیر و بازسازی تمام قطعات را دارند. اگر زنجیر بسیار کوچک، سبک یا خیلی آسیب دیده باشد، ممکن است پس از اتمام تعمیر، در پیوندهای اطراف آن سفتی ایجاد شود.زنجیرهایی که پیچیدگی های فروانی دارند، ترمیم آنها دشوارتر است. این زنجیرها شامل زنجیرهای پیوندی، زنجیرهای طناب و کابل و زنجیره های شاه ماهی است.

  • تعمیر قلاب

  در هنگام انجام تعمیرات جواهر عامل مؤثر دیگر، سایش مداوم حلقه ها بوده که باعث آسیب به شاخک ها و افزایش از بین رفتن یک سنگ قیمتی گران بها می شود.بسته به شدت سایش شاخک، با افزودن فلزی به بالای شاخک یا جایگزینی کل سر شاخه، می توان این تعمیر را انجام داد. در هنگام تعمیر، شاخه ها از نظر اندازه، شکل و بُعد با هم مطابقت دارند که باید به آن توجه نمود.

  مراقبت و تعمیر جواهرات

  با جواهرات و سنگ های قیمتی به دلیل ظرافت زیادی که دارند باید با احتیاط رفتار شود تا به بهترین شکل ممکن جلوه کنند. همچنین مهم است که به طور مرتب جواهرات خود را از نظر آسیب یا ساییدگی بررسی کنید. تا اگر موردی پیدا کردید، در اسرع وقت آن را به تعمیرکار جواهرات نشان دهید.

  1-الماس ها

  الماس جزو جواهراتی است که ماندگاری بالایی دارد؛ اما باید به تمیز کردن و ذخیره سازی آن توجه ویژه ای داشته باشید تا درخشش آن حفظ شود. یک الماس می تواند باعث خراش دیگر جواهرات هم شود.

  به یاد داشته باشید هنگام انجام کارهای خشن سعی کنید الماس خود را استفاده نکنید. حتی اگر الماس دوام بالایی هم داشته باشد، با ضربه سخت می توان آن را خرد کرد.

  2- طلا

  برای لذت بردن از طلای خود حتی تا سال های طولانی، مرتباً با پارچه ای نرم آن را تمیز کنید تا درخشش آن حفظ شود. هم چنین بهتر است جواهرات و طلای خود را جداگانه نگهداری کنید تا از رنگ آمیزی با انواع دیگر فلزات، جلوگیری شود.در اکثر جواهرات، تماس با آب کلر می تواند به سطح طلا حمله کرده و به ظاهر آن آسیب برساند. درنتیجه جهت تعمیر جواهر باید به سرعت اقدام کرد.

  3- سنگ های قیمتی

  یاقوت، یاقوت کبود، توپاز یا آمتیست، همه سنگ ها و جواهرات قیمتی گران بها هستند. برای تمیز کردن سریع آنها باید سنگ ها را با یک پارچه نرم پاک کنید.هم چنین از تماس مواد شیمیایی خشن از جمله کلر یا مواد شوینده با جواهرات خودداری کنید؛ زیرا ممکن است باعث فرسایش سنگ های قیمتی و ایجاد تیرگی شود. در صورت بروز این امر مراجعه به تعمیرکاران جهت تعمیر جواهر امری ضروری می باشد.

  برای خرید طلا آنلاین به سایت کافه طلا مراجعه کنید.

  نظرات
  ثبت نظرات Close

  آدرس ها

  shop adressدعوت به همکاری

  اعتبار نامه ها

  trainingدعوت به همکاری