09125706800

جستجو
فارسی
دسته بندی ها
  منو بسته

  انگشترهای فاخر مردانه

  انگشترهای فاخر مردانه، انگشترهایی است که از ترکیب آلیاژهای نقره –فدیوم ، پالادیوم- با سنگ ها طراحی و ساخته می‌شود.انگشترهایی زیبا و فوق‌العاده هنری با پایه هایی از فدیوم و پلادیوم که چشم هر بینننده‌ را می‌نوازد و همه را به حیرت وا می‌دارد.این آلیاژ برای تمام سنگ های مختلف  از جمله یاقوت، عقیق، زمرد، فیروزه و دیگر سنگ ها قابل استفاده می باشد.

  فدیوم چیست؟

  فلز نقره به علت داشتن اکسیداسون (هوازدگی)بالا ،هنگامی که در معرض اکسیژن قرار میگیرد تغییر رنگ داده و معمولاً سیاه می شود.لذا باید این خاصیت اکسیداسیون (هوازدگی)را از بین برد.در گذشته در انگلستان نقره ۹۰ را با پالادیوم  به مقیاس هفتاددرصد نقره و سی درصد پالادیوم ترکیب کردند که آلیاژی سفید و براق ارائه دادند که به نقره ی لندنی شهرت یافت.این آلیاژ برای مصنوعاتی مانندشعمدان،آئینه و قاب عکس مناسب بوداما به دلیل نرمی نظر انگشتر سازان مردانه را تأمین نکرد.

  لذا در حدود دهه ی۶۰ هجری،استادحسین جدی  با ترکیب نقره، پلاتینیوم و چند فلز دیگر به آلیاژی جدید دست یافت و این آلیاژ به فدیوم شهرت یافت.اما امروزه به علت کم یاب شدن پلاتینیوم، سازندگان معمولا از پالادیوم استفاده می کنندکه از نظر رنگ نزدیک به همان پلاتینیوم است و دمای کمتری جهت ذوب نیاز دارد.این ترکیب معمولا همان هفتاد درصد نقره و سی درصد باقی مانده از پالادیوم و چند فلز دیگری است که با نقره قابل ترکیب است.

  پالادیم چیست؟

  پالادیوم یا پالادیم از عنصرهای شیمیایی جدول تناوبی است. نشانه کوتاه آن Pd و عدد اتمی آن ۴۶ است، و یکی از فلزات کمیاب است و به رنگ نقره‌ای و سفید می‌باشد. پالادیوم از فلزات گروه پلاتین است و در مقایسه با سایر فلزات این گروه کمترین چگالی و پائینترین نقطه ذوب را دارد. این فلز کمیاب بیشتر از معادن مس و نیکل بدست می‌آید.

  تولید جهانی پالادیم از معادن در سال ۲۰۰۶ حدود ۲۲۲ تن بوده و بیشتر آن برای تهیه مبدل‌های کاتالیست در صنعت خودروسازی استفاده شده‌است که گازهای سمی خروجی از اگزوز را به ترکیبات بی‌خطر یا کم‌خطر تبدیل می‌کنند. از این فلز در صنایع الکترونیک، پزشکی (مثل نوارهای تست قند خون)، دندانپزشکی، تلخیص هیدروژن، صنایع شیمیایی، هواپیماسازی و جواهرسازی (مثل تولید طلای سفید) نیز استفاده می‌شود. این فلز همچنین نقش مهمی در تولید نوعی از پیلهای سوختی دارد که هیدروژن و اکسیژن را ترکیب کرده تا الکتریسیته، گرما و آب تولید کنند.

  پالادیم یکی از گرانترین فلزات دنیاست و قیمت هر اونس آن در سال ۲۰۲۰ بیش از ۲۰۰۰ دلار (نزدیک به ۶۵ هزار دلار برای هر کیلوگرم) بوده‌است. بیشتر پالادیم دنیا در دو کشور روسیه و آفریقای جنوبی تولید می‌شود ضمن اینکه بازیافت محصولات حاوی پالادیم نیز به ویژه مبدل‌های کاتالیست یکی از منابع عمده تولید این فلز است.

  چنانچه کارگاه ها مجهز بوده و بتوانند دمای زیاد، ایجاد کنندمی توان مقیاس بیشتری از پالادیوم را با نقره ترکیب کرد.در غیر این صورت فلز پالادیوم ذوب نمی شود و در انتهای بُتّه به صورت گلوله باقی می ماندو یا در حرارت نامناسب داخل قطعه ریخته گری شده از خوره های ریز و درشت که قابل ترمیم هم نیست پر می شود.

  اینکه بعضی ازسازندگان، فدیوم هایی را تولید می کنند که رنگ زیباتری داردو بعضی اوقات به زردی یا قرمزی نزدیک می شود یا بعضی اوقات بسیار شکننده و خشک میشود،ناشی از  فرمولی است که سازندگان خود شخصا به آن دست یافته اند.برای رسیدن به این آلیاژبه طور تخصصی از نیکل ،روی،طلا و حتی  آلومینیوم می توان استفاده کرد که معمولا این ترکیبات به عنوان راز نزد خود سازندگان باقی می ماند و هرگز یک استاندارد محسوب نمی شود.ممکن است دو نفر هر دو از یک ترکیب استفاده کنند ولی یکی از دیگری خوش رنگ تر شود.این بسته به نوع ذوب سازنده می باشد که ابتدا کدام فلز را ذوب کند و بعد کدام فلز به آن اضافه شود.

  نوع کوره ی ذوب نیز موثر است.امروزه عمدتاًسازندگان از اکسیژن و گاز استفاده می کنند تا حرارت مستقیم روی فلز تابیده شود و این موجب ورود اکسیژن زیاد داخل مواد مذاب می شود که این مسئله عمدتاًعلت اصلی خوره ها و شکننده شدن فدیوم می شودو این یک ایراد بزرگ محسوب می شود.اگر این مسئله کنترل نشود به هیچ عنوان آلیاژفدیوم آن رنگ اصلی را (براق خاکستری و تا حدودی زردی )را پیدا نمی کنندو از استحکام کافی نیز برخوردار نمی شود.