09125706800

09125706800

جستجو
فارسی
دسته بندی ها
  منو بسته
  Back to all

  طراحی طلا چیست؟

  طراحی طلا چیست؟

  طراح طلا و جواهر، با استفاده از مواد مختلف از جمله طلا و نقره و سنگ های قیمتی، جواهرات را طراحی کرده و درست میکند.امروزه صنعت ساخت و طراحی طلا در جهان به علت ویژگی های خاص این رشته ظرفیت زیادی برای گسترش خود دارد. قدمت زیاد و زمینه های اقتصادی موجود در این رشته آن را از سایر رشته ها جدا می کند.

  ظرفیت زیادی که این رشته دارد، احتیاج به نیرو های جدید و آموزش دیده ای دارد که در حوزه ی ساخت و طراحی طلا و جواهرات فعالیت خود را آغاز نمایند. این صنعت، از لوکس ترین صنایع موجود در جهان می باشد.

  آیا تا به حال برایتان اتفاق افتاده است که هنگامی که پشت ویترین طلا فروشی ایستاده اید و غرق در تماشای طلاجات مختلف هستید به خلاقیت کسی که آن ها را طراحی کرده است فکر کنید؟ طراح طلا و جواهرات، همان هنرمند تیزبینی می باشد که طلا و جواهراتی که استفاده می کنید را طراحی کرده است. طراحی طلا عملی است که به دقت و ظرافت بالایی نیاز دارد. هر هنرجو می تواند طراحی طلا را هم به صورت عملی بیاموزد و هم اینکه رشته ی طراحی و ساخت طلا و جواهرات را دنبال کند.

  نظر به اهمیت راهبردی صنعت طلا در جهان امروز و گرایش روز افزون کشورهای صنعتی به این صنعت، به دلیل ویژگی های خاص آن و با توجه به قدمت چند هزار ساله ایران، این رشته می تواند به عنوان یکی از زمینه های قابل توجه جهت رشد اقتصادی کشور مطرح شده که ظرفیت بسیار بالای آن برای گسترش تولید و افزایش کیفیت ساخت، وابسته به حضور نیروهای جدید و آموزش دیده جهت تقویت صنعت می باشد.

  اگرشما قصد مشغول شدن به این حرفه را دارید  ابتدا باید مشخص نمایید که فقط به طراحی طلا و جواهرات علاقه دارید یا اینکه علاقمند به یادگیری تمام مراحل ساخت آن هستید؟ اگر فقط به طراحی آن علاقه دارید باید تمام تمرکزتان را بر آن بگذارید و در رشته های مربوط به مد و طراحی جواهرات تحصیل کرده و مهارت کسب کنید‌.اما اگر دوست دارید طلا سازی هم یاد بگیرید؛ باید مهارت و تخصص خود را علاوه بر طراحی آن، در مراحل ساخت و شناخت مواد خام و آلیاژ هایی که در طراحی طلا به کار می رود نیز ارتقا دهید.

  چگونه می توان در زمینه طراحی طلا فعالیت کرد ؟

  اگر تصمیم گرفته اید که در این رشته فعالیت کنید؛ قبل از هر چیز باید کار خود را با شناختن ابزار و قطعات و انواع سنگ های قیمتی و نحوه ی اتصال آن ها به یکدیگر در شکل ها و طرح های متفاوت آغاز کنید. پس از اینکه آن مهارت ها را آموختید می توانید به کسب کردن مهارت های سخت تری مانند تراش سنگ های قیمتی، ریخته گری فلزات قیمتی و قالب سازی را کسب کنید.باید بدانید ورود به هر حرفه ای مستلزم تلاش، پشتکار، صبر و شکیبایی است. نباید از همان ابتدا که به حرفه ای ورود کردید توقع داشته باشید که سریعا در آن پیشرفت کنید.

  مخصوصا در رشته ی ظریف و پر کاری مثل طراحی طلا باید هر روز به تلاش و تمرین های پیاپی بپردازید. اگر دیدید سرعت شما کند پیش می رود؛ نا امید نشوید و بدانید بالاخره در آن حرفه ای خواهید شد.پس از آنکه اصول اولیه ی طراحی طلا و جواهر را آموختید؛ باید به تمرین های بسیاری بپردازید و سعی کنید نمونه کار های زیادی را هم ببینید و تحلیل کنید. این کار سرعت پیشرفت شما در این حرفه را افزایش می دهد. پس از به دست آوردن مهارت کافی در طراحی طلا، سعی کنید سبک شخصی خود را بیابید و بر آن تمرکز کنید.

  این را هم در نظر بگیرید که برای اینکه هر هنرجو در رشته ی طراحی طلا به اندازه ی کافی حرفه ای شود؛ لازم است که انواع سنگ های زینتی را بشناسد و با بازار فروش طلا و جواهر نیز آشنایی کامل داشته باشد. همچنین لازم به ذکر است که باید با تمام فرآیند تولید طلا و زیورآلات آشنایی لازم را کسب کند. یک طراح طلا ی حرفه ای تمام مسائل مربوط به طلا و طراحی طلا را می شناسد و در مورد آن ها مطالعه می کند.با اینکه طراح طلا لزوما احتیاجی به تحصیلات آکادمیک ندارد؛ اما حتما باید مهارت تبدیل ایده های بصری اش به جواهرات واقعی مثل کار و طراحی با نرم افزار سی اِی دی را داشته باشد.

  طراحی طلا چیست؟

  تحصیل در رشته ی ساخت و طراحی طلا و جواهرات

  قبل از این نیز ذکر کرده بودیم که تحصیل در رشته ی طراحی طلا و جواهرات برای وارد شدن در کار طراحی طلا لزوما اجباری نیست. اما توجه کنید که اگر کسی علاوه بر مهارت ها و تمرین های عملی اش، تحصیلات آکادمیک هم داشته باشد از دیگران جلوتر است. و امکان موفقیت بیشتری را در این رشته کسب می کند.همچنین تولیدکنندگانی که تمایل به استخدام طراح طلا دارند؛ استخدام افرادی که تحصیلات آکادمیک دارند را حتی اگر تجربه ی کمتری داشته باشند، نیز ترجیح می دهند. داشتن تحصیلات آکادمیک در زمینه ی طراحی طلا می تواند برگ برنده ای برای هنرجویان باشد.

  در ایرانِ ما در سال ۱۳۹۵ رشته ی طراحی  طلا در گروه هنر و معماری شورای عالی برنامه ریزی آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به تصویب اکثریت اعضای آن رسید.برای اینکه هنر جویان مدرک دانش آموختگی در رشته ی کارشناسی پیوسته ی ساخت و طراحی طلا و جواهرات را دریافت کنند؛ لازم است که ۱۳۷ واحد را بگذرانند. در این واحد های درسی ابتدا به مباحث اصلی پرداخته می شود و سپس زیر شاخه های مرتبط با هر مبحث اصلی در برنامه ی واحدهای دانشجویان قرار می گیرد.

  از بهترین دانشکده های طراحی طلا و جواهرات در جهان می توان مدرسه ی طراحی ال دی ام در ایتالیا، دانشگاه بیرمنگام در انگلستان و موسسه ی فناوری راچستر در نیویورک را نام برد.یکی از مسایل مهم برای یک طراح، توانایی هماهنگ سازی دانش خود با تقاضای بازار است و اگر طرح یک طراح، قابلیت تولید یا فروش نداشته باشد، از یک طرح صنعتی به عنصر ساده هنری تبدیل خواهد شد.

  در این راستا، آموزش طراحان به صورت تخصصی و کاربردی در مقطع کارشناسی، راهی است برای امکان حضور سازمان یافته و موثر تر آنان در این صنعت که افزایش اعتماد تولید کنندگان را در پی خواهد داشت.

  معرفی شغل طراحی طلا

  شغل و حرفه ای با عنوان طراح جواهرات ، می تواند شما را قادر سازد تا استعداد خلاقیت و مهارت های تجاری خود را با مهارت های دستی تان تلفیق کنید.همانطور که قبل از این نیز ذکر شد؛ برای اینکه موقعیت و جایگاه مناسبی در این رشته داشته باشید؛ باید شکیبا باشید. اگر بخواهید از طریق تحصیلات آکادمیک وارد بازار کار طراحی طلا و جواهرات شوید بین ۲ تا ۶ سال باید زمان صرف کنید.

  و اگر بخواهید این رشته را به صورت عملی سپری کنید، باید به مدت یک تا دو سال در دوره های آموزشی مختلف شرکت کنید‌‌.شما می توانید هم برای تولید انبوه، هم در تعداد کم و هم به صورت سفارش داده شده توسط مشتری، جواهرات را طراحی کنید. اگر برای یک شرکت کار کنید، طرح های شما توسط سایر کارکنان ساخته می شوند.طراحان جواهرات با استفاده از مواد مختلف از جمله طلا، نقره و سنگ های قیمتی، جواهرات مختلفی را طراحی می کنند.

  معرفی شغل طراحی طلا

  طراحی طلا، از ایده تا عمل

  اگر بخواهیم میانگینی از کل پروسه ی تولید یک قطعه طلا را مطرح کنیم، سه هفته زمانی می باشد که به طور معمول این کار طول می کشد. یک هفته ی اول برای فرایند طراحی طلا و سپس دو هفته ی بعدی برای تولید آن.در مرحله ی طراحی طلا، طراح طلا ابتدا طرح خود را به صورت دستی روی کاغذ می کشد. پس از اتمام این کار او طرح طلا را که قبلا روی کاغذ انجام داده بود، داخل کامپیوتر و با نرم افزار طراحی می کند. در این قسمت طرحی سه بعدی از طلا و جواهرات کشیده می شود.

  پس از تولید نمونه ی اولیه ی کار، کار تولید آن توسط جواهرساز آغاز می شود. این فرآیند تولید احتیاج به وسایل و ابزار خاصی دارد. از جمله ی این ابزار می توان از سوهانچه، مته فرز، کولیس، نورد، پرگار، میله ی نمره، حلقه ی انگشتر، قالب خوشه، مخراج کاری و... نام برد. بدون این ابزار، ساخت طلا و جواهر ممکن نیست.این مسئله اهمیت خود را در این موضوع هم نمایان می سازد که اگر طراح طلا و جواهرات نتواند دانش و مهارت خود را با تقاضای بازار هماهنگ کند و طرح هایش تولید یا فروش نداشته باشند، آن طرح ها از یک طرح خوب صنعتی به یک عنصر ساده ی هنری تبدیل می شوند و ارزش کار او پایین می آید.

  تحصیلات آکادمیک در دوره ی کارشناسی، یکی دیگر از عوامل موثر بر این موضوع می باشد.اگر طراح طلا بخواهد در کار خود حرفه ای شود حتما باید مدتی را در طلا فروشی مشغول به کار شود. فرقی نمی کند مسئولیت او در طلا فروشی چیست بلکه اهمیت این موضوع در این است که ارائه ی طلا و جواهر را به خریدار مشاهده کرده و از بازخورد و سلیقه ی او آگاه می شود. با تشخیص زائقه ی عمومی، طراح طلا می تواند بسیار موفق شود.

  طراحی طلا در ایران

  کشور ایران یکی از بزرگ ترین مصرف کنندگان طلا و جواهر در دنیا است و بر اساس آمار جهانی در اغلب سالها جزو 5 کشور اول دنیا می باشد ، می توان گفت بیش از 70 درصد تولید طلا و جواهر در کشور هنوز به شکل سنتی انجام می شود و هر روز تولید کنندگان و سازندگان سنتی میل و رغبت بیشتری برای استفاده از دستگاه های جدید و پیشرفته به علت کاهش هزینه های تولید ، می آورند .

  کشور ما به علت غنای فرهنگی خود، پتانسیل بالایی در زمینه ی فعالیت در رشته ی ساخت و طراحی طلا و جواهرات آن هم به خصوص در زمینه های سنتی دارد.متاسفانه به علت نداشتن سه مولفه ی تکنیک بالا در ساخت، استفاده ی به خصوص و ویژه از نماد ها و نشانه های نمادین ملی و فرهنگی با ایده ی بازار مصرف جهانی و سپس مطرح شدن هویت هنرمند در بازار عرضه و وجود ساز و کار مشخص و ترویج نام هنری، نتوانسته ایم آن طور که شایسته است در این رشته فعالیت نماییم.

  بهتر است بدانید که کشورمان ششمین مصرف کننده ی طلا در جهان می باشد و گردش مالی طلا در کشورمان سالانه حدود ۱۸ میلیارد تومان است. مصرف طلا و جواهرات در کشورمان نیز سالانه ۱۱۸ تن است.

  طراحی طلا در ایران

  مشهور ترین جواهرات جهان که باید آنها را بشناسید

  • قلب اقیانوس:

  اگر فیلم تایتانیک را دیده باشید حتما با این گردنبند زیبا با طراحی بی نظیر و الماس درخشانش آشنایی دارید. این گردنبند که دارای زیبایی خیره کننده ای است؛ هم اکنون جزو گران ترین جواهرات دردنیا می باشد.

  • حلقه ی ازدواج پرنسس دایانا: 

  اگر تا به حال این حلقه ی زیبا با طراحی شگفت انگیزش را ندیده اید، هم اکنون وقت را از دست ندهید. این حلقه یکی از با ارزش ترین جواهرات موجود در جهان است. قیمت آن امروزه به بیش از پانصد هزار دلار رسیده است.

  • تیفانی زرد:

  نام یکی از گران بها ترین الماس ها تیفانی زرد است که در زمان کشف در آفزیقای جنوبی، تقریبا ۲۸۰ قیراط وزن داشته است. این جواهر گرانبها هم اکنون در گردنبندی با طراحی زیبا و منحصر به فرد قرار دارد.

  چگونه طراح طلا و جواهر شویم؟

  تا کنون در ایران رشته طراحی طلا و جواهرات به صورت یک رشته مستقل دانشگاهی ارائه نشده است و متاسفانه به همین علت در قیاس با دیگر کشورها باعث شده نتوانیم از سیل عظیم استعداد بالقوه افراد به ویژه جوانان در این صنعت بهره بگیریم. به صورت کلی این هنر یکی از گرایش های رشته طراحی صنعتی می باشد.

  کسانی که به این رشته علاقه دارند  باید روند تحصیل خود را به طوریهدایت کنند تا بتوانند در زمینه طراحی جواهرات مهارت های لازمه را کسب کنند اما قطعا این امر کامل نخواهد بود چرا که طراحی صنعتی در دانشگاه های ما به صورت کل تدریس می گردد.

  البته آموزشگاه ها و مراکز خصوصی متنوعی در زمینه های مختلف این صنعت مشغول به فعالیت می باشند که در شرایط امروز ما می توانند مکمل مناسبی برای تکمیل تخصص و مهارت افراد علاقمند به این رشته شده و زمینه ساز ورود به این دنیای جذاب و بی انتها گردند.

  چگونه طراح طلا و جواهر شویم

  نظرات
  ثبت نظرات Close

  آدرس ها

  shop adressدعوت به همکاری

  اعتبار نامه ها

  trainingدعوت به همکاری