09123498666

جستجو
فارسی
دسته بندی ها
  منو بسته
  Back to all

  کاهش تقاضا برای خرید طلا

  27 آبان 1399

  سکه در بازار‌های داخلی به‌طور عمومی تحت تاثیر طلای جهانی و نرخ دلار است. ابراهیم محمدولی، نوسانات را عامل کاهش تقاضا برای خرید طلا عنوان کرد.

  روز گذشته قیمت هر اونس طلا در بازارهای جهانی تا ساعت 20 به وقت تهران به سطح 1892 دلار رسیده بود. در حال حاضر آنچه توانسته قیمت طلا را پایین نگه دارد، خبر تولید واکسن کرونا از سوی شرکت مدرنا است که نسبت به شرکت فایزر از سهولت نگهداری بیشتری برخوردار است.

  به گزارش کافه طلا، با توجه به اعلام خبر واکسن جدید می‌توان انتظار داشت که واکنش‌ها نسبت به اخبار درمانی تعدیل شده و بازارهای جهانی حالا خود را برای تطبیق با پیش‌بینی 2300 دلاری گلدمن ساکس برای سال 2021 آماده می‌کنند.

  در بازار امروز؛ هر گرم طلای ۱۸ عیار یک میلیون و ۱۷۰ هزار تومان، سکه تمام بهار آزادی طرح جدید ۱۲ میلیون و ۳۸۰ هزار تومان، طرح قدیم ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان، نیم سکه ۶ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان، ربع سکه ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و سکه گرمی نیز دو میلیون و ۶۰۰ هزار تومان به فروش می رسد.

  کاهش تقاضا در بازار

  سکه در بازار‌های داخلی به‌طور عمومی تحت تاثیر طلای جهانی و نرخ دلار است. طلای جهانی در روز گذشته نوسان اندکی را تجربه کرد و تنها با  71 صدم درصد افت روبه‌رو شد. دلار به‌عنوان عامل اثرگذار دیگر در این بازار نیز نوسان محدودی داشت و 96 صدم درصد رشد کرد. بازار سکه مانند بازار ارز روز‌های آرامی را پشت سر می‌گذارد.

  در جریان دادوستد‌های روز گذشته هر سکه بهار آزادی با 12 میلیون و 250 هزار تومان داد و ستد شد. این به این معنی است که سکه بهار آزادی در این روز نسبت به روز یکشنبه 7/ 1 درصد افزایش قیمت داشته است. همچنان جو بازار ریزشی است. از همین رو تقاضا برای خرید هم کاهش یافته و در مقابل تعداد فروشندگان افزایش یافته که این موضوع بر افت قیمت طلا و سکه موثر بوده است.

  نوسانات قیمت سکه در روز گذشته نشان داد که معامله‌گران این بازار به راحتی حاضر نیستند دارایی خود را زیر مرز ۱۲ میلیون تومانی معامله کنند. در کنار این؛ گفته می‌شود سکه در صورت افت به زیر مرز یاد شده، با مانع محکم ۱۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رو به رو است که از ۱۰ شهریورماه بالای آن نوسان کرده است.

  عده‌ای از تحلیلگران با توجه به چنین دیدگاه‌هایی اعتقاد دارند که سکه به نزدیکی کف قیمت خود رسیده است و معامله‌گران بهتر است به‌صورت پله‌ای موقعیت خرید بگیرند. با این حال، کاهشی‌های بازار اعتقاد دارند، سکه در مسیر رشد با مشکلات زیادی مواجه است. به باور آنها، بازار در ۱۰ روز اخیر توان افزایشی خاصی  از خود نشان نداده است و حتی در هفته قبل نتوانست با تمام تلاش نوسان گیران پا به کانال ۱۴ میلیون تومانی بگذارد.

  به باور این دسته از کاهشی‌ها، شاید قیمت سکه به سرعت وارد کانال ۱۱ میلیون تومانی نشود، ولی این فلز گرانبها در مسیر افت تدریجی قرار گرفته است و به مرور به سوی قیمت‌های پایین‌تر حرکت خواهد کرد. از نگاه آنها، با انتخاب بایدن سمت و سوی انتظارات در بازار سکه تغییر کرده است و دیگر کسی برای سفته‌بازی اقدام به خرید سکه نمی‌کند.

  این دیدگاه در حالی مطرح می‌شود که افزایشی‌های بازار اعتقاد دارند، سکه همچنان مکان امنی برای سرمایه‌گذاری است و تا زمانی که اتفاق خاصی در روابط ایران و آمریکا رخ ندهد، تقاضا به سوی این فلز گرانبها روان خواهد بود. از نگاه آنها یکی از عواملی که قیمت سکه را از هفته گذشته تحت فشار قرار داد، نزول بهای اونس طلا در بازارهای جهانی بود.

  اونس طلا هفته قبل از محدوده هزار و ۹۶۰ دلاری عقب نشست و حتی به زیر هزار و ۹۰۰ دلار رفت. در ابتدای روز دوشنبه، بازار طلا تا حدی تمایلات افزایشی از خود نشان داد ولی با خبر شرکت مدرنا در مورد واکسن کرونا، اونس طلا باز هم به‌صورت مقطعی ریزشی شد اما دوباره قیمت آن بالا رفت و تاساعت ۲۰ به وقت تهران به ۱۸۹۲ دلار رسید.

  دنیای اقتصاد نوشت: چند روزی است که قیمت جهانی اونس طلا بدون آنکه توانسته باشد پس از ریزش تقریبا 100 دلاری در 9 نوامبر راه خود را به کانال 1900 دلاری باز کند، در کانال 1800 دلاری به نوسان خود ادامه می‌دهد.

  کاهش تمایل مردم برای خرید طلا

  رییس اتحادیه طلا و جواهر نوسانات را عامل کاهش تمایل مردم برای خرید طلا عنوان کرد و افزود: در حال حاضر حباب سکه به ۹۵۰ هزار تومان رسیده است.

  ابراهیم محمدولی در خصوص تشریح وضعیت فعلی بازار طلا و سکه، اظهار کرد: با توجه به افت قیمت ها در بازار ارز و روند کاهشی در این بازار، قیمت طلا و سکه نیز روندی نزولی به خود گرفته است.

  وی افزود: با توجه به روند کاهشی قیمت ها، تقاضا نیز تحت تاثیر قرار گرفته و مردم تمایلی برای خرید ندارند. به طور حتم در صورت ادامه این روند و در بازار ارز، شاهد کاهش بیشتر قیمت ها و آرامش در بازار طلا و سکه خواهیم بود.

  رییس اتحادیه طلا و جواهر درخصوص قیمت های امروز، گفت: هر گرم طلای ۱۸ عیار یک میلیون و ۱۷۰ هزار تومان، سکه تمام بهار آزادی طرح جدید ۱۲ میلیون و ۳۸۰ هزار تومان، طرح قدیم ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان، نیم سکه ۶ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان، ربع سکه ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و سکه گرمی نیز دو میلیون و ۶۰۰ هزار تومان به فروش می رسد.

  نظرات
  انصراف از نظر Close