09125706800

09125706800

جستجو
فارسی
دسته بندی ها
  منو بسته
  Back to all

  دلار

  دلار

  افراد زیادی هستند که بر اساس استراتژی شخصی خود دلار نقدی در بازار خرید و فروش می کنند (معامله می کنند) و اگر تلاش کنند و بتوانند اخبار سیاسی و اقتصادی را به خوبی تحلیل کنند به مرور زمان سود خوبی از بازار دلار خواهند داشت. در ایران چهار بازار اصلی داریم که عموماً موازی یکدیگر هستند و دلار محرک اصلی هر چهار بازار است. بنابراین یکی از نکات مهم در خرید و فروش دلار نقدی، نوسان کمتر دلار نسبت به بازارهای موازی است.

  در ایران معمولاً بازار دلار، بورس، طلا یا ارز و املاک طرفداران خاص خود را دارند و هر کدام از این بازارها می توانند نوسانات مثبت یا منفی خود را در نحوه حرکت دلار ببینند. پس به جرات می توان گفت که اساس هر بازار دیگری در ایران در دست دلارهای نقدی است. نکته مهم در مورد سرمایه گذاری در دلار این است که در سال های اخیر همواره نوسانات دلار در مقایسه با سایر بازارهای موازی کمتر بوده است و اگر قصد سرمایه گذاری با دلار نقدی را دارید باید بگوییم که در بلند مدت نسبت به سایر بازارها در بازارهای مالی، سودی که خواهید داشت کمتر است.

  کلمه دلار به چه معناست؟

  کلمه دلار برگرفته از دو کلمه قدیمی آلمانی دلار یا تالر نام سکه نقره ای است که تصویر سنت یواخیم بر روی آن حک شده است که اولین بار در سال 1519 در آلمان امروزی ضرب شد. اسپانیا بعداً یک سکه نقره‌ای حاشیه‌دار بزرگ به نام پسودورا (همچنین به عنوان دلار سخت شناخته می‌شود) ضرب کرد که به طور گسترده در مستعمرات اسپانیایی و انگلیسی دلار کانادا منتشر شد. در سال 1867، کانادا سیستم ضرب اعشاری (اعشاری) را پذیرفت و دلار، سنت و آسیاب را به عنوان واحد پولی پذیرفت و دلار را استاندارد ارزش نظام پولی این کشور قرار داد.

  دلار آمریکا چیست؟

  پس از انقلاب آمریکا، کنگره مهاجران سیستم اعشاری را پذیرفت. دولت فدرال اولین دلار آمریکا را در سال 1794 پس از تصویب قانون مسکوویتی 1792 در فیلادلفیا ضرب کرد. این قانون دو معیار ارزش را پیش بینی می کرد: یک دلار نقره حاوی 25.371 گرم نقره خالص و یک دلار طلا حاوی 24.75 گرم طلای خالص. دلار طلا که یک سکه کوچک است، فقط از سال 1849 تا 1889 ضرب شد.

  با تغییراتی که در قانون مسکوکات در سال های بعد ایجاد شد، مقدار طلا و نقره در سکه دلار نیز تغییر کرد. قانون کنگره در سال 1900 دلار طلا را به عنوان استاندارد پولی ایالات متحده و ارزش دلار کاغذی را در برابر سکه دلار طلا تعیین کرد. قبل از سال 1934، وزن کامل سکه های طلا (یا نقره) اساس دلار کاغذی بود، اما با تصویب قانون ذخیره طلا (1934)، مقدار طلا در هر دلار به 13.71 گرم کاهش یافت.

  از این مرحله به بعد، پول کاغذی و سکه بدون وثیقه هستند و ارزش آنها به قدرت خرید آنها مربوط می شود، نه ارزش پشتوانه فلزی. در همین حال، آمریکا چندین بار ارزش دلار را کاهش داد. سکه های دلار نقره تا سال 1965 در گردش بودند، اما زمانی که ارزش هر دلار نقره از ارزش اسمی آن افزایش یافت، این سکه ها از گردش خارج شدند. از سال 1975، شهروندان ایالات متحده اجازه خرید، فروش یا مالکیت طلا را به عنوان کالا داشتند، اما سکه های طلا به عنوان پول در گردش نبودند.

  تاریخچه دلار

  تاریخچه دلار ایالات متحده (به انگلیسی: History of the United States dollar) به بیش از 200 سال قبل برمی گردد، از زمانی که کنگره قاره ای ایالات متحده آمریکا در 8 اوت 1786 مجوز انتشار دلار آمریکا را صادر کرد. دلار اغلب از تاریخ استعماری ایالات متحده آمریکا استفاده می شود، زمانی که سکه هشت واقعی (دلار اسپانیا) توسط مردم اسپانیا در سراسر اسپانیای جدید استفاده می شد. اگرچه چندین سیستم پولی در اوایل جمهوری پیشنهاد شد. دلار توسط کنگره مجاز شد تا در سکه ها و اسکناس های مختلف منتشر شود.

  نکات مهم در سرمایه گذاری بر روی دلار

  در واقع دلار یکی از گزینه های بسیار کم ریسک برای سبد سرمایه گذاری است، اما برای جلوگیری جهت از دست دادن سرمایه، نکاتی را باید در سرمایه گذاری با دلار نقد در نظر بگیرید. همیشه مراکز معاملاتی دلار زیادی وجود دارد که شامل صرافی های مجاز و غیرمجاز، بانک ها و دلالان دلار می شود.

  • از صرافی های مجاز دلار بخرید

  پیشنهاد ما این است که از دلال ها یا صرافی های غیرمجاز دلار نخرید زیرا احتمال وسوسه فروش دلارهای تقلبی زیاد است. پس اولین نکته در انتخاب بهترین ارز برای سرمایه گذاری و خرید مراجعه به صرافی معتبر است.

  • روزهای کاری را برای خرید دلار انتخاب کنید

  بهتر است در روزهای هفته و قبل از تعطیلات دلار یا یورو بخرید. یکی از قوانین نانوشته بازار دلار این است که معمولا در تعطیلات بیش از دو روز قیمت دلار افزایش می یابد. دلایل این امر این است که معمولاً در این زمان عرضه به شدت کاهش می یابد و دلار کمی به سمت بالا نوسان می کند.

  نکات مهم در سرمایه گذاری بر روی دلار

  • اسکناس صد دلاری بر اسکناس پنجاه دلاری ارجحیت دارد

  دلیل اصلی این امر این است که اگر قصد خرید دلار زیادی دارید، باید بدانید که خرید و فروش دلار امری عادی است و می توانید به این سوال پاسخ دهید که «چند دلار خرید بهتر است؟ پاسخ خوبی است، اما به طور کلی، باید مراقب خرید دلار واقعی باشید.زیرا این سوال بسیار مهمتر است.

  • درخواست فاکتور از صرافی

  هرگز دریافت فاکتور را فراموش نکنید زیرا این امر باعث می شود فروشنده صرافی شماره سریال اسکناس را روی آن وارد کرده و سپس آن را به شما تحویل دهد.

  • صورت حساب را به دقت بررسی کنید

  اولین چیز این است که از وجود علائم دلار مطمئن شوید. سپس دلار را بردارید تا مطمئن شوید که جعلی نیست. روی دلار نیز نواری عمود بر اسکناس چاپ شده است. برای اینکه اصالت دلار را به خاطر بسپارید می توانید برای دیدن این باند از چراغ استفاده کنید. همیشه در خرید و فروش دلار به نکات مهم توجه کنید و سپس وارد بورس شوید تا تمرکز کافی برای این کار داشته باشید.

  پس انداز دلار بهتر است یا یورو؟ آیا سرمایه گذاری به صورت نقدی سودآور است؟ شاید بعد از دانستن تفاوت دلار و یورو به این فکر کنید که دلار بخرید یا یورو؟ انتظار می رود که یورو در چهار سال آینده از دلار پیشی بگیرد. افزایش درهم امارات در برابر دلار متوقف شده است و تحلیل پیش بینی دلار را نمی توان به درهم امارات آینده تعمیم داد، بنابراین یورو بهتر از درهم امارات است.

  درهم با خطرات استراتژیک تهدید می شود، بنابراین این عامل نیز نشان دهنده برتری یورو بر دلار است. آمریکا و انگلیس بیش از 750 میلیارد دلار از صادرات خود به دست می آورند. به عبارت دیگر این دو کشور 50 درصد کسری واردات جهانی را نسبت به صادرات جهانی پوشش می دهند. اگر این دو کشور از ایفای این نقش خودداری کنند، اقتصاد کشورهای جهان که مازاد صادرات بر واردات خود دارند، فرو می ریزد.

  برای اینکه بفهمید بهترین ارز برای سرمایه گذاری کدام است؟ می توانید بازار جهانی و روابط بین المللی کشورها را با چین، آمریکا یا حتی کشورهای اروپایی مشاهده کنید. همه آنها به دلیل نرخ ارز در روابط تجاری و اقتصادی موثر هستند.

  همانطور که قبلاً گفتیم، دلار آمریکا مشهورترین ارز در جهان است که از طریق آن معاملات تجاری در جهان انجام می شود. البته دلار فقط مختص آمریکا نیست، بلکه بسیاری از کشورها از دلار استفاده می کنند اما با ارزش های پولی متفاوت. همچنین اگر قصد خرید دلار داشته باشید، می بینید که انواع دیگری از دلار نیز وجود دارد. دلارهای مختلف در صرافی ها قیمت های متفاوتی دارند. بنابراین بهتر است قبل از خرید و فروش دلار با انواع آنها آشنا شوید.

  دلار فردا

  همانطور که از نام این دلار پیداست، دلار فردا امروز معامله می شود و فردا تحویل می شود. به همین دلیل به آن دلار فردا می گویند. البته دلار فردا مختص بازارهای غیررسمی و وابسته به نوسانات و اتفاقات مختلف است. بنابراین نمی توان پیش بینی کرد که دلار فردا ارزان یا گران می شود زیرا به عوامل زیادی بستگی دارد. فردا بر اساس پیش بینی کارشناسان قیمت دلار ممکن است افزایش یا کاهش یابد.

  پیش بینی قیمت دلار برای خرید و فروش

  دلار سبزه فردا

  هنگام معامله، هرچه اندازه تراکنش بزرگتر باشد، سود و کارمزد کارگزار بالاتر است. آنها می توانند با استفاده از سیستم خود در بازارهای جهانی 100 برابر، 200 برابر و حتی 500 برابر درآمد کسب کنند.اگر شخصی تازه شروع به سرمایه گذاری کرده است، باید از حجم بیشتری از سیستم استفاده کند تا سود بیشتری به دست آورد. انجام این کارها حرام است، اما هنوز افرادی هستند که سعی می کنند سر افراد نادان و بی تجربه کلاه بگذارند.

  این سامانه ها در تهران و چند شهر دیگر هستند که نامشان بسیار معروف است و در کلاهبرداری ارزی دست داشته اند. برای جلوگیری از این مشکلات و کلاهبرداری ها، با دلال ها معامله نکنید.کانون چنین کلاهبرداری ها در چهارراه های استانبول است، جایی که تاجران ارزهایی مانند دلار و یورو در خیابان ها پرسه می زنند و دلار و سایر ارزها را خرید و فروش می کنند. یکی دیگر از مکان هایی که مرکز این گونه کلاهبرداری هاست سبزه میدان واقع در بازار بزرگ تهران است.

  سومین مکان که مرکز تجمع تجار و خرید و فروش دلاری آنهاست، پاساژ افشار است. به همین دلیل است که دلار تهران به سه واحد دلار افشار، دلار چهاراه استانبول و دلار سبزه میدان تقسیم می شود. توجه داشته باشید که هیچ مرجع قانونی برای این کار وجود ندارد. در صورت خرید دلار از این افراد، احتمال مفقود شدن، کلاهبرداری و دریافت دلار جعلی بسیار زیاد است.

  نیم دلار


  نیم دلار واحدی است که توسط دولت معرفی شده است. صادرکنندگان با این دلار باید دلارهای خود را با قیمت 4200 تومان به واردکنندگان می فروختند. به همین دلیل نام این دلار را نیما گذاشتند زیرا نام سکویی که این عملیات روی آن انجام شد نیما بود. البته نمی توان گفت که این دلار تجربه موفقی بوده است زیرا اخیرا گفته شد قیمت این دلار بر اساس توافق طرفین یعنی صادرکننده و واردکننده قابل تعیین است.البته عوامل زیادی روی قیمت این دلار تاثیرگذار است. فروش محصولات پتروشیمی یکی از عوامل موثر بر قیمت دلار است. فروش پتروشیمی ها تاثیر بسزایی در قیمت دلار دارد. قیمت نیم دلار در حال حاضر قیمتی بین دلار آزاد و دلار دولتی است.

  نام دلاری که توسط دولت معرفی شده است، نیم دلار است. با توجه به آن دلار، صادرکنندگان باید دلارهای خود را به قیمت 4200 تومان به واردکنندگان می فروختند. نام این دلار برگرفته از بستری است که این کار روی آن انجام شده است زیرا این فرآیند در سایت نیما انجام شده است. البته نیم دلار چندان موثر نبود چرا که اخیراً گفته می شد صادرکنندگان و واردکنندگان می توانند بر سر قیمت ها به توافق برسند.عوامل زیادی روی قیمت نیم دلار تاثیر می گذارد. یکی از این عوامل فروش پتروشیمی است. فروش پتروشیمی ها تاثیر بسزایی در قیمت دلار دارد. قیمت دلار در نیمه راه بین دلار آزاد و دلار دولتی است.

  پیش بینی قیمت دلار برای خرید و فروش

  اگر به حرکت قیمت دلار در سال های اخیر دقت کنید، متوجه می شوید که قیمت دلار از دهه 80 در حال افزایش است. در سال های اخیر این روند صعودی دو برابر شده است. همانطور که می دانید قیمت فعلی دلار تغییر می کند و فقط می توان گفت که قیمت دلار در حال حاضر چقدر است و نمی توان به موقع قیمت مشخصی را برای خرید دلار تعیین کرد.

  فقط افرادی که زمان مناسب خرید دلار را می دانند و می توانند با استفاده از تحلیل تکنیکال زمان مناسب خرید و فروش دلار را حدس بزنند. قیمت دلار تحت تاثیر عوامل مختلفی است. تورم، جنگ، مشکلات داخلی و غیره می تواند بر قیمت آن تأثیر بگذارد. اخیرا بر اساس مذاکرات انجام شده، برخی کارشناسان پیش بینی هایی را درباره قیمت دلار انجام داده اند.

  می توانید اخبار اقتصادی و سیاسی را دنبال کنید تا بتوانید در مورد خرید و فروش دلار و سرمایه گذاری نقدی تصمیم درستی بگیرید. برخی کارشناسان معتقدند قیمت دلار می تواند به زیر 24 هزار تومان هم برسد. در این صورت اگر دلار در دست دارید، بهتر است دلار را بفروشید تا با ضرر مواجه نشوید. در این صورت بهترین اقدام، نگاه بلندمدت و نگه داشتن دلار است. همانطور که گفتیم بهترین راه برای پیش بینی و خرید و فروش دلار پیگیری اخبار سیاسی و اقتصادی و استفاده از تحلیل تکنیکال است.

  کلام آخر:

  ما در این مقاله سعی کردیم تمامی موارد مربوط به دلار را بررسی کنیم. در ابتدا به تاریخچه دلار پرداختیم و سپس  در مورد خرید و فروش و سرمایه گذاری در بازار دلار و ریسک ها و فرصت های آن صحبت کردیم.

  نظرات
  ثبت نظرات Close

  آدرس ها

  shop adressدعوت به همکاری

  اعتبار نامه ها

  trainingدعوت به همکاری