09228857074

جستجو
فارسی
دسته بندی ها
  منو بسته
  Back to all

  بازار پلاتین بیش از 1 میلیون اونس کسری روبرو است

  28 آبان 1399

  شورای جهانی سرمایه گذاری پلاتین (WPIC) در آخرین گزارش خود اعلام کرد که پلاتین در سال جاری با بیش از 1 میلیون اونس کسری عرضه روبرو است.

  بر اساس آخرین تحقیقات شورای جهانی سرمایه گذاری پلاتین (WPIC) ، ممکن است زمان افزایش قیمت پلاتین باشد زیرا این فلز گرانبها انتظار می رود با کسری بزرگ عرضه در سال 2021 روبرو شود.

  به گزارش کافه طلا، این شورا در آخرین گزارش بازار سه ماهه سوم خود اعلام کرد که پلاتین در سال جاری بیش از 1 میلیون اونس با کسری عرضه روبرو است زیرا عرضه معدن نمی تواند با تقاضای فزاینده همراه شود. با نگاهی به سال آینده ، بازار پلاتین می تواند بیش از 200000 اونس کسری عرضه داشته باشد.

  WPIC در یک بیانیه مطبوعاتی گفت: "علیرغم بهبود سه ماهه سه ماهه در معدن و بازیافت مجدد ، بازگشت ستاره ای تقاضای خودرو و تقاضای پایدار سرمایه گذاری برای فلزات گرانبها ، از جمله پلاتین ، تقاضای Q3'20 پلاتین را بسیار بالاتر از عرضه افزایش داد."

  در این گزارش آمده است كه میزان كامل پلاتین در Q3'20 نسبت به Q3'19 5٪ كاهش یافته است. با این حال ، این کاهش در مقایسه با کاهش 36 درصدی Q2'20 نسبتاً متوسط ​​است. در همین حال ، کل عرضه معدن در سه ماهه سوم ، در مقایسه با سال 2019 ، 4 درصد رشد کرده است. با این حال ، پیش بینی می شود امسال عرضه معدن 21 درصد کاهش یابد.

  در این گزارش آمده است: "با وجود بهبود قوی عرضه و تقاضا در سه ماهه سوم سال 2020 ، در مقایسه با سه ماهه دوم ، عرضه ضعیف و تقاضای سرمایه گذاران بسیار مهم عامل اصلی کسری 709-Koz در سه ماهه سال بودند."

  افزایش تقاضا در بازار پلاتین

  مشابه طلا و نقره ، بازار پلاتین تقاضای بی سابقه سرمایه گذاران را در سال جاری شاهد بوده است.

  براساس این گزارش ، تقاضای سرمایه گذاری در سه ماهه سوم 730،000 اونس افزایش یافته است که 291٪ افزایش نسبت به سال گذشته داشته است. تقاضای سرمایه گذاری شامل 42000 اونس سکه و شمش بود. WPIC گفت که انتظار می رود تقاضای شمش فیزیکی 123٪ در مقایسه با 2019 افزایش یابد.

  ترور ریموند ، مدیر تحقیق در شورای سرمایه گذاری جهانی پلاتین ، گفت: بسیاری از سرمایه گذاران هنگام ارزیابی اصول عرضه و تقاضای طولانی مدت این فلز گرانبها ، همچنان بازار پلاتین را تماشا می کنند.

  وی گفت: بزرگترین شگفتی برای او در سه ماهه سوم این است که قیمت به عدم تعادل رو به رشد در بازار واکنش نشان نداده است. اگرچه پلاتین بهبود چشمگیری از فروش مجدد مارس داشته است ، اما قیمت همچنان زیر 1000 دلار در هر اونس ثابت مانده است. معاملات آتی پلاتین ژانویه در محدوده محدود 850 دلار در هر اونس و 950 دلار در هر اونس قرار دارد.

  ریموند اضافه كرد: انتظار دارد كه فقط قبل از آنكه قیمت پلاتین نسبت به افزایش عرضه واکنش نشان دهد ، فقط زمان لازم است.

  سرمایه گذاران به دنبال ارزش در خارج از بورس هستند

  او با بیان اینکه در حال حاضر پلاتین به عنوان یک دارایی کم ارزش در بازار کالا باقی مانده است، گفت: "من فکر می کنم بیشتر سرمایه گذاران وقتی به دنبال ارزش در خارج از بورس هستند به پلاتین توجه خواهند کرد." "قیمت مس بالاتر می رود ، طلا در حال اجرا است ، نقره در حال اجرا است و طولی نمی کشد که پلاتین آن شروع به حرکت می کند."

  مدیر تحقیق در شورای سرمایه گذاری جهانی پلاتین، در جواب این سوال که؛ آیا بازار پلاتین می تواند سرعت فعلی رشد خود را حفظ کند ، به ویژه هنگامی که صحبت از تقاضای سرمایه گذاری می شود؟ گفت: بازار هنوز فضای کافی برای حرکت بالاتر را دارد. پلاتین نقش اساسی در توسعه فناوری سبز ، به ویژه خودروهای مجهز به هیدروژن دارد.

  وی افزود: "سال گذشته ، زمانی كه تقاضای EFT به یك میلیون اونس رسید ، سرمایه گذاران می گفتند كه پایدار نیست ، اما تقاضای ETF همچنان در حال رشد است." "شما برای تأثیرگذاری در پلاتین به تقاضای سرمایه گذاری زیادی نیاز ندارید. از منظر بلند مدت ، بازار بسیار اشباع نیست."

  ریموند با اشاره به اینکه بازار پلاتین چیزی فراتر از تقاضای سرمایه گذاری است. گفت: مولفههای صنعتی پلاتین همچنین باید پشتیبانی مهمی از این فلز گرانبها تا سال 2021 ارائه دهند. با اخبار مربوط به واكسن های احتمالی کرونا ویروس COVID-19 ، این امید وجود دارد كه اقتصاد جهانی سریعتر از حد انتظار بهبود یابد.

  وی گفت: "مردم در مورد سفر دوباره با وسایل نقلیه و برنامه ریزی ها فكر می كنند و این موتورها از پلاتین بیشتری استفاده خواهند كرد." "پلاتین همچنان ارزانترین گزینه در مورد کاهش انتشار است." در حالی که انتظار می رود تقاضا سالم بماند، مسئله عرضه همچنان ادامه خواهد داشت.

  وی توضیح داد که در سال 2021 بازار پلاتین همچنان اثرات قطع کارخانه مبدل را در نیمه اول در آفریقای جنوبی احساس خواهد کرد. این قطعی در سال جاری تقریباً 900000 اونس عرضه را از بین برد.

  ریموند با بیان این موضوع که چند سال دیگر طول می کشد تا معادن به دلیل پایین بودن قیمت ها مجدداً تولید تولید خود را از سر بگیرند، گفت: "خطر رشد عرضه پلاتین آفریقای جنوبی در سال 2021 بسیار کم است ، اما رشد تقاضا همچنان بسیار جالب است."

  نظرات
  انصراف از نظر Close